Kaynar su reaktörü kullanılmış yakıt depolama havuzunda akış kaybı kazası analizi
Kaynar su reaktörü kullanılmış yakıt depolama havuzunda akış kaybı kazası analizi
  1. Tez No: 519630
  2. Yazar: ÇİĞDEM POLAT DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. CEMİL KOCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mart 2011‟de Japonya, tarihinin en büyük doğal felaketi ile karşı karşıya kalmıştır. Richter ölçeğine göre 8,9 şiddetindeki büyük depremi yüksekliği 10 – 15 metreye ulaşan yıkıcı bir tsunami izlemiştir. Japonya‟da meydana gelen bu deprem ve tsunami felaketi sonucunda Fukushima Daiichi Nükleer Santrali‟nde INES – 7 ölçeğinde bir kaza yaşanmıştır. Deprem anında santralin 4. Ünitesinde yapılan rutin bakımdan dolayı reaktör korunda yakıt bulunmamakta olup, deprem ve tsunamiyle acil durum dizel jeneratörlerinin işlevini kaybetmesinden yaklaşık 4 gün sonra meydana gelen patlamayla birlikte gözler 4. Ünitenin kullanılmış yakıt depolama havuzuna çevrilmiştir. u çalışmada kullanılmış yakıt depolama havuzunda meydana gelen LOFA kazası, normal çalışma koşullarında veya kaza durumunda reaktör sistemlerinin davranışını analiz etmek üzere tasarlanmış olan RELAP5/SCDAP yazılımıyla modellenmiş olup; havuzda bulunan yakıtların bozunma ısısından kaynaklı soğutucuda meydana gelen sıcaklık artışı, buharlaşma ve yakıtların açığa çıkma süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In March 2011, Japan was faced with the greatest natural disaster of its history. According to the Richter scale, the great earthquake magnitude of 8.9 was followed by a devastating tsunami, reaching 10-15 meters. After the earth quake and tsunami disaster in Japan, major accident (INES-7 level 7) had happened in Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant. When the earthquake and tsunami occurred, Fukushima Unit 4 was in its periodic shut-down stage, and all fuel bundles in the core had been moved to the spent fuel pool. Approximately four days after the station black out, there was an explosion observed at Unit 4, then all focused on the spent fuel storage pool. This study focus on the loss of coolant flow accident in spent fuel storage pool which is modeled by using RELAP5/SCDAP code, designed to analyze the behavior of reactor systems under normal operating conditions or in the event of an accident to observe the coolant level reduction and fuel uncovery because of decay heat of the fuel in the pool.