Economical analysis of the back and of the nuclear fueal cycle
Reaktör sonrası nükleer yakıt çevriminin ekonomik analizi
  1. Tez No: 77806
  2. Yazar: ALİ ERKAN SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. OKAN ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Kapalı nükleer yakıt çevriminin avantajları arasında değerli nükleer yakıt maddelerinin tekrar kullanımını sağlayarak kaynak israfını önlemesi ve atıkların düşük hacimde güvenli şekilde tasfiyesine imkan vererek çevresel korumaya önemli bir katkı sağlaması sayılabilir. Bu avantajlara ekonomik avantaj da eklenebilirse açık çevrime göre tercih edilmesi kaçınılmaz olacaktır. Tipik bir LWR (Hafif-Su Reaktörü) yakıt çevrimi referans alınarak; farklı uranyum fiyatları ve yeniden işleme ve MOX (Karışık Oksid) yakıt fabrikasyon maliyetleri için, kullanılmış MOX'un tasfiye edildiği ve yeniden işlendiği kapalı çevrimlerin açık çevrim ile ekonomik mukayesesi yapılmıştır. Maliyet hesaplamaları için literatürden sağlanan birim işlem maliyetleri kullanılmış ve simplex metoduna dayanan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Değişik fiyat/maliyet durumları için kapalı çevrim maliyetini açık çevrim maliyetine eşit kılan yeniden işleme maliyetleri hesaplanmış ve bunun uranyum fiyatları ve MOX fabrikasyon maliyetleri ile olan ilişkisi belirlenmiştir. Ayrıca yakıt çevriminde yer alan işlemlerin toplam maliyetteki payları ve etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Closing the nuclear fuel cycle has certain indisputable advantages: it increases utilization of resources by allowing reuse of valuable nuclear fuel materials and makes a significant contribution to environmental protection by making it possible to reduce waste volumes and to process waste into safer final forms for disposal. Closing the cycle would certainly be preferable if it does not have any significant economical drawbacks. Taking a typical LWR (Light Water Reactor) cycle as the reference cycle, for different uranium prices and reprocessing and MOX (Mixed Oxide) fabrication costs, closed cycles in which spent MOX is disposed of or reprocessed are economically compared to the open cycle. Unit process costs obtained from literature are used and a computer program based on simplex method is written for cost calculations. Break-even reprocessing costs which equal the cost of each closed cycle considered to that of the open cycle are determined for different price/cost conditions. Besides, shares and effects of unit process costs in and on the total fuel cycle cost are investigated.