Neutosophic halkalar
Neutosophic rings
- Tez No: 519629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada ilk bölümde Neutrosophic halka, sıfır karakteristikli Neutrosophic halkalar, komütatif Neutrosophic halka ve Neutrosophic alt halka kavramları tanıtılmış, ikinci bölümde da pseudo Neutrosophic halka ve Neutrosophic halkanın Neutrosophic ideali sunulmuş ve ideal ve pseudo Neutrosophic ideal üzerinde bazı incelemeler önerilmiştir. Üçüncü bölümde Neutrosophic eşkuvvet (idempotent), Neutrosophic sıfır bölen ve bölüm Neutrosophic halkasının tanımları verilmiş, dördüncü bölümde Neutrosophic halka homomorfizmi kavramını önerilmiştir. Beşinci bölümde özel tip Neutrosophic halkalar verilmiştir. altıncı bölümde Neutrosophic polinomlar halkası sunulmaktadır. Son bölümde Neutrosophic polinom halkalarındaki Neutrosophic idealler, Neutrosophic grup halka, neutrosophic ikili halka ve neutrosophik N_halka kavramlarını sunduk.
Özet (Çeviri)
In this study at the first chapter we introduced neutrosophic rings of characteristic zero, commutative Neutrosophic ring and Neutrosophic subring. At the second chapter we presented pseudo neutrosophic ring and Neutrosophic ideal of neutrosophic ring and proposed some obrevations on the ideal and pseudo Neutrosophic ideal. At the third chapter we gave definitions of Neutrosophic idempotent, neutrosophic zero divisor and the quotient neutrosophic ring. At the fourth we proposed the concept of the Neutrosophic ring homomorphism. At the fifth we gave special types of Neutrosophic rings. At the sixth chapter we introduced Neutrosophic polynomial rings. Finally, we presented Neutrosophic ideal of neutrosophic polynomial ring, Neutrosophic group ring, Neutrosophic biring and Neutrosophic N_ring.