Optimization of onshore steel drilling rigs using the convergence rate approach integrated metaheuristic search algorithms
Sezgi üstü algoritmalara entegre olmuş yakınsama oranı yaklaşımı ile karada olan çelik sondaj kulelerinin optimizasyonu
- Tez No: 519640
- Danışmanlar: Prof. Dr. OĞUZHAN HASANÇEBİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT CENAN MERTOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Optimizasyon problemlerinde optimum noktanın yerini belirlemede sezgi üstü algoritmaların olağanüstü yeteneklerine rağmen, bu yöntemlerle gerekli analizlerin hacmi fazladır. Bu nedenle, çok sayıda yük ve karmaşık geometrilere sahip büyük ölçekli yapıların optimizasyonu inşaat sektöründe pratik olarak kabul edilmemektedir. Mevcut çalışmada, geleneksel sezgi üstü algoritmaların büyük ölçekli yapısal problemleri etkin bir şekilde çözebilmelerini sağlayarak yapısal optimizasyonun sanayileşmesinin önünü açmak için çaba gösterilmiştir. Bu nedenle, Yakınsama Oranı yaklaşımı, sezgi üstü algoritmaların hesaplama çabasını azaltmak için iki optimizasyon yöntemine hibridize edilimiştir. İlk olarak, Yakınsama Oranı yaklaşımı, Adaptive Dimensional Search ve Exponential Big Bang-Big Crunch optimizasyon yöntemlerine entegre edilerek geliştirilmiştir. Bu yöntemle, iyileştirici olmayan adaylar sadece optimizasyon sürecinden çıkarılmış olmakla kalmayıp, aynı popülasyondan beklenen aralık içinde geliştirilmiş bir çözüm ortaya çıkarıldığında, bir popülasyon içindeki adayların geri kalanı da analizlerden çıkarılmıştır. Daha sonra, önerilen algoritma, çeşitli yük durumları ve karmaşık bir geometriye sahip büyük ölçekli bir kıyı sondaj kulesi üzerinde test edilimiştir. Sonuçta, yine de aday çözümlerinin büyük çoğunluğunun analizlerden çıkarılması, algoritmanın problemlerin optimum çözümünü bulmada ümit verici bir performans sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the exceptional ability of the metaheuristics in locating the optimum solution of discrete optimization problems, the volume of the required analyses through these methods is burdensome. Optimization of large-scale structures having numerous load cases, as well as complex geometries, therefore, is not considered practical in construction industry. In current study, however, an effort has been made to pave the way for the industrialization of the structural optimization by enabling the traditional metaheuristics to efficiently solve the large-scale structural problems. Therefore, the so-called Convergence Rate approach is hybridized into two well-established optimization methods to reduce the computational effort of the metaheuristics. Initially, the newly proposed approach, which is named the Convergence Rate method, is developed and integrated into the Adaptive Dimensional Search and Exponential Big Bang-Big Crunch optimization methods. Through this method, not only have non-improving candidates been deleted from the optimization process, but the rest of the candidates within a population also have been excluded from the analyses once an improved solution within the expected range is unearthed from the same population. Thereafter, the proposed algorithm is tested on a large-scale onshore drilling rig structure having various load cases as well as a complex geometry. In the end, nonetheless the elimination of the vast majority of the candidate solutions from the analyses, the algorithm demonstrates a promising performance in locating the optimum solution of the problems.