Investigating the views of pre- service early childhood teachers regarding mindfulness
Okul öncesi öğretmen adaylarının bilinçli farkındalık hakkında görüşlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 519682
  2. Yazar: FUNDA EDA TONGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmen adaylarının bilinçli farkındalık kavramı ve bu kavramın okul öncesi eğitiminde kullanılması hakkındaki görüşlerini incelemektir. Bu çalışmanın katılımcıları Ankara'daki özel ve devlet üniversitelerinin son sınıfında olan 21 okul öncesi öğretmen adayıdır. Çalışma nitel araştırma yöntemi kapsamında bir olgu bilim çalışması olarak yürütülmüştür ve veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları okul öncesi öğretmen adaylarının bilinçli farkındalık tanımı verilmeden önce ve verildikten sonra otomatik pilot halinden çıkma, kendinin farkında olma ve olumsuz duyguları kontrol etme gibi olumlu görüşleri olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, bazı katılımcılar uzun süreç ihtiyacı, yargısız olma ve geçmişi ya da geleceği düşünmeme gibi olumsuz görüşlere de sahiptirler. Buna ek olarak, bu çalışmada bilinçli farkındalığın fırsat eğitimi gibi bazı kavramlarla ile olan benzerliğinden dolayı okul öncesi eğitiminde kolaylıkla uygulanabileceği bulunmuştur. Ayrıca okul öncesi öğretmen adaylarının görüşlerine göre bilinçli farkındalığın çocukların gelecek yaşamları, bilişsel gelişimleri ve sosyal- duygusal gelişimlerine olan etkisi; öğretmenlerin kişisel ve iş hayatlarına olan yararları ile ailelerin kişisel ve iş hayatlarına olan yararları ve aile içi ilişkiye olan etkileri de önemli bulgular arasındadır. Bu çalışma aynı zamanda okul öncesi öğretmen adaylarının gelecekteki öğretmenlik deneyimlerinde bilinçli farkındalığı kullanmak istediklerini ama bazılarının tereddütleri olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the views of pre- service early childhood teachers regarding mindfulness and its practice in early childhood settings. The participants of the study were 21 pre- service teachers who were senior students in public and private universities in Ankara, Turkey. A qualitative phenomenological study was conducted and the data was gathered through a semi- structured interview. Findings of the current study indicated that pre- service early childhood teachers have some positive views on mindfulness both before and after the definition of it such as leaving the automatic pilot mode, being aware of oneself, or controlling negative emotions. On the other hand, some of the participants have negative views on mindfulness such as need for a long process, being nonjudgmental or lack of thinking about the past or the future. In the current study, it was also found that mindfulness can be applied in early childhood education easily for several reasons such as familiarity between teachable moments and mindfulness. An important finding was that pre- service teachers shared their views as mindfulness has impacts on children in terms of their future lives, cognitive development and social- emotional development; on teachers in terms of personal and professional benefits and; lastly on parents in terms of personal and professional benefits and the relationship in the family. However, this study also revealed that pre- service teachers would like to practice mindfulness in their future practices, but some of them has some hesitations.