Pre-service and in-service preschool teachers' views regarding creativity in early childhood education
Okul öncesi öğretmen adaylarının ve okul öncesi öğretmenlerinin erken çocukluk eğitimi döneminde yaratıcılık hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 300740
  2. Yazar: SİMGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu ara?tırmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının ve okul öncesi öğretmenlerinin, okul öncesi eğitimde yaratıcılık hakkındaki görü?lerini, bu görü?ler arasındaki benzerlik ya da farklılıkları belirleyerek incelemektir. Çalı?manın verileri, 10 okul öncesi öğret- men adayının ve 11 okul öncesi öğretmeninin eğitimde yaratıcılık ile ilgili görü?leri sorularak toplanmı?tır. Çalı?ma, nitel ara?tırma yön- temi ile gerçekle?tirilmi?tir ve veriler, bir görü?me çe?idi olan odak grup görü?mesi tekniği ile toplanmı?tır. Aslan ve Cansever?in (2009) sınıf öğretmenleri için geli?tirdikleri yedi temel görü?me sorusu, okul öncesi eğitim çerçevesi dü?ünülerek yeniden ?ekillendirilmi?tir. Veri analizi sürecinde, dört temel tema olu?turulmu?tur. Bu temalar; ?öğretmenlerin yaratıcılık hakkındaki görü?leri?, ?öğretmenlerin yaratıcı birey hakkındaki görü?leri?, ?öğretmenlerin okul öncesi eğitimde yaratıcılığın önemi hakkındaki görü?leri? ve ?öğretmenlerin yaratıcılık engelleri ile ilgili görü?leri? dir. Bu çalı?manın sonuçlarınagöre, her bir katılımcının yaratıcılık konusunda kendi tanımları olsa da, katılımcıların bazı ortak dü?üncelerde bulu?tukları görülmü?tür. Katılımcılar, okul öncesi eğitimde yaratıcılığın öneminin farkında ol- duklarını, çocukların yaratıcılıklarını geli?tirecek aktiviteleri hazırlayıp uyguladıklarını; ancak, bu amaca ula?malarının önünde birçok engel olduğunu belirtmi?lerdir. Katılımcılar; bu engellerin, çoğunlukla, okul yönetimi, öğretmen ve ebeveynden kaynaklandığını belirtmi?lerdir. Ayrıca, okul öncesi öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin görü?leri arasındaki en çarpıcı farkın; çalı?an öğretmenlerin aksine, yalnızca öğretmen adaylarının, yaratıcılığın önündeki engellerin üstesinden gelinmesine yönelik önerilerde bulunması olduğu sonucuna varılmı?tır.
Özet (Çeviri)
This research aimed at investigating pre-service and in-service preschool teachers? views regarding creativity in early childhood education by determining similarities and/or differences among their views. The data of the study was gathered from 10 pre-service and 11 in-service teachers by asking their views about creativity in early childhood education. This study has been realized by the qualitative research method and the data was gathered through a type of interview, namely focus group technique. The seven basic interview questions developed by Aslan & Cansever (2009) for primary school teachers were rephrased considering early childhood education context. In the data analysis procedure, four basic themes were constituted: ?teachers' views on creativity?, ?teachers' views on creative people?, ?teachers? views on the importance of creativity in early childhood education?, and ?teachers? views on the obstacles tocreativity in early childhood education?. The results demonstrated that although every participant had their own creativity definitions, they agreed on some common ideas about creativity. The participants were aware of the value of creativity in preschool education and they stated that they prepare and implement creative activities to nurture children?s creativity as well as stating that there are many obstacles to achieve this goal. They indicated that these obstacles are mostly based on school administrators, teachers, and parents. Moreover, it was concluded that the most striking difference between pre-service and in-service early childhood teachers? views was the fact that unlike in-service teachers, only the pre-service teachers gave some recommendations to tackle with the obstacles to children?s creativity.