Hastanemiz çocuk enfeksiyon hastalıkları servisinde suçiçeği enfeksiyonu tanısı ile yatan hastalarda ulusal suçiçeği aşılama uygulamasından önceki ve sonraki süreçte hastalığın seyri, komplikasyonlar ve hastane maliyetinin karşılaştırılması
The course, complications and cost of chichenpox infections before and after implementaion of single dosenational varicella vaccine program in Turkey- singlecenter study
- Tez No: 519684
- Danışmanlar: UZMAN EMİNE OLCAY YASA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
GİRİŞ: Suçiçeği çocukluk çağının sık görülen hafif seyirli, döküntülü ve çok bulaĢıcı bir hastalığıdır. Genellikle kendiliğinden ileĢebiliyor olmasına rağmen özellikle herhangi bir yaĢta bağıĢıklık sistemi baskılanmıĢ hastalarda, ergen ve yetiĢkinlerde morbidite ve mortaliteyi arttırmaktadır. Ayrıca önceden sağlıklı olan çocuklarda geliĢebilecek komplikasyonlar ciddi morbidite ve mortaliteye yol açabilmektedir. Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ġubat 2013'ten beri suçiçeği aĢısı ulusal aĢılama programı içinde tek doz olarak 12.ayda uygulanmaktadır. Ancak aĢının tek doz uygulanmaya baĢlamasından bu yana beĢ yıllık bir süre geçmesine rağmen halen daha suçiçeği vakaları görülmeye devam etmektedir. Gerekli olan tıbbi bakım hizmetleri ile mali bir yük oluĢmaktadır. Özellikle aĢılanmanın yapılamadığı 0-1 yaĢ grubunda yüksek oranda görülüyor olması toplum bağıĢıklamasının bu grup hastaların korunmasında önemli olduğunu göstermektedir. GEREÇ ve YÖNTEM: Hastane kayıtlarından Ocak 2008-Mayıs 2018 tarihleri arasında suçiçeği enfeksiyonu ve komplikasyonları nedeni ile yatırılan 341 hastanın geriye dönük olarak bilgileri elde edildi. Hastalar suçiçeği aĢısının ulusal aĢılama uygulamasına dahil edilme tarihi olan 2013 ġubat ayı öncesi ve sonrası baĢvurma durumlarına göre iki gruba ayrılarak hastalığın seyri, komplikasyonlar ve hastane maliyeti açısından değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların 158'i kız, 183'ü erkekti. Kız/erkek oranı 1,15/1 idi. Hastaların 104'ü 0-1 yaĢ arasında, 125'i 1-5 yaĢ arasında, 84'ü 5-10 yaĢ arasında, 23'ü 10-15 yaĢ arasında ve beĢi 15 yaĢından büyüktü. YaĢ ortalaması 4,32±3,91 bulundu. Hastane baĢvuruları incelendiğinde suçiçeği aĢısı aĢı takvimine girmeden önce %60,7 (n=207) oranında, takvime Özet v girdikten sonra %39,3 (n=134) oranında baĢvuru oldu. YaĢa göre suçiçeği aĢısı aĢı takvimine girmeden önce ve girdikten sonra hastaneye baĢvurma oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Ancak baĢvuru sayısında ulusal aĢılama sonrası %35 oranında bir azalma olduğu görüldü. YaĢ gruplarına göre bakıldığında bu azalmanın en fazla 1-5 yaĢ aralığında (%54,6) olması ve en az farkın 0-1 yaĢ aralığında %10,9 olması dikkat çekiciydi. Hastaların yıllara göre dağılımına bakıldığında suçiçeği aĢısının aĢı takvimine girmesinden sonraki beĢ yıllık sürede sürekli bir azalma görüldü. En sık hastaneye yatıĢ 2012 yılında 64 hasta, 2.sık olarak 2011 yılında 61 hasta olarak bulundu. Hastaneye yatıĢlar en sık ilkbahar mevsiminde (%39,9), 2.sık kıĢ mevsiminde (%28,7), en az ise sonbahar aylarında (%7,6) olduğu görüldü. Suçiçeği aĢısı olan sekiz hasta mevcuttu. Yatırılan 341 hastanın %67,4'ünde (n=230) önceden hiçbir sağlık problemi yoktu, %32,5'inde (n=111) altta yatan hastalık bulundu. Hastaların %23,5'unda (n=80) immün yetmezlik durumu vardı. AĢı takvime girdikten sonra baĢvuranlarda altta yatan hastalık ve immün yetmezlik oranında anlamlı düĢme görüldü. Toplam yatıĢ süreleri ortalama 7,10±4,12 gün bulundu. AĢı takvime girdikten sonra toplam yatıĢ süresinde anlamlı düĢme görüldü (6,35±3,50 gün). En sık baĢvuru Ģikayetinin veziküler döküntü olduğu görüldü. Hastaların %53,1'inde (n=181) komplikasyon gözlenmezken %46,9'unda (n=160) komplikasyon geliĢti. Komplikasyonlar daha çok daha önceden sağlıklı olan hastalarda görüldü. En sık görülen komplikasyonlar %21,1'inde (n=72) sekonder bakteriyel enfeksiyonlar olup, %14,4'ünde (n=49) nörolojik komplikasyonlar, %10,0'unda (n=34) solunum sistemi komplikasyonları ve %1,2'sinde (n=4) hematolojik komplikasyonlar (trombositopeni) saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Chickenpox is a mild but highly contagious viral infection of childhood which is charaterized with blister-like rash, itching, tiredness, and fever. Although it is usually reslove spontaneously, it increases the morbidity and mortality especially in immunocompromised patients at any age, adolescents and adults. In addition, complications that may develop in previously healthy children can lead to serious morbidity and mortality. As in many countries, since February 2013, a single dose national varicella vaccine program implemented in Turkey which is administered on the 12 months of age. Although the five-year period has passed since the vaccine was first administered, the incidence of chickenpox infection is still high. The health expenditures made for diagnosis, treatment and follow-up of the disease are a financial burden. Especially in the 0-1 age group where vaccination can not be done, it shows that community immunization is critical for the protection of this group of patients. METHOD: Retrospective information was obtained from records of 341 patients who admitted Göztepe Children's Hospital because of varicella infection and complications between January 2008 and May 2018. Patients were divided into two groups according to their pre- and post-February 2013 admission status, which was the date of the introduction of varicella vaccine into the national vaccination program, and were evaluated in terms of disease course, complications and cost. RESULTS: 158 patients were female, 183 were male. The ratio of girls to boys was 1,15 / 1. 104 patients are between the ages of 0-1, 125 are between 1-5, 84 are between 5-10, 23 are between 10-15, and 15 are older Abstract viii than 15 years old. The mean age was found 4.32 ± 3.91. When hospital admissions were examined, 60.7% (n = 207) of the varicella vaccines were applied before entering the vaccination schedule, and 39.3% (n = 134) after hospital admission. No statistically significant difference was found between the rates of application to the hospital before and after entering the chickenpox vaccination schedule according to age. However, it was seen that the number of applications decreased by 35% after national vaccination. According to age groups, it was noteworthy that this decrease was in the range of 1-5 years (54.6%) and that the least difference was 10,9% in the 0-1 age range. When the distribution of the patients according to years was examined, there was a steady decrease in the five-year period after varicella vaccination entered the vaccination schedule. The most frequent admission to the hospital was by 64 patients in 2012 and 61 patients in 2011. Admission to the hospital was most frequent in the spring (39.9%), second frequent in winter (28.7%) and at least in the autumn (7.6%). Eight patients with varicella vaccine were present. 341 of the who patients admitted, 67.4% (n = 230) had no prior health problems and 32.5% (n = 111) had underlying disease. In 23.5% of the patients (n = 80) there was an immunodeficiency. After entering the vaccination, there was a significant decrease in the rate of underlying illness and immunodeficiency among the applicants. Total length of hospital stay was 7,10 ± 4,12 days. There was a significant decrease in total hospitalization after vaccination (6,35 ± 3,50 days). The most common complaint was a vesicular rash. Of the patients, 53.1% (n = 181) had no complication and 46.9% (n = 160) had complications. Complications were seen in previously more healthy patients. The most common complication was secondary bacterial infections in 21.1% (n = 72), neurological complications in 14.4% (n = 49), respiratory complications in 10.0% (n = 34) Hematologic complications (thrombocytopenia) were detected in 1.2 (n = 4).