İş sözleşmesinde süre belirlenmesi
Determination of duration in labor contract
- Tez No: 519685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ASTARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bir iş sözleşmesinin süresi, sözleşmeye uygulanacak kuralları ve bu kuralların sonuçlarını belirlemektedir. Bu etkisi nedeniyle, sözleşmeden kaynaklı bir uyuşmazlık çıkması halinde sürenin varlığı ve sürenin uzunluğunun tespiti önemlidir. Bu çalışmada belirli süreli iş sözleşmesinin tanımı yapılmış, geçerlilik koşulları ve belirli süreli iş sözleşmesi yapılabilmesinin sınırları incelenmiştir. Bu çerçevede hangi hallerin iş sözleşmesinde süre belirleme olarak kabul edilebileceği, özel kanunlar da ele alınarak irdelenmiştir. Özellikle Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na, dayanılarak yapılan iş sözleşmeleri ve Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu tarafından verilen karar incelenmiştir. Bir iş sözleşmesinde hangi biçimde süre belirleneceği; belirlenen sürenin hangi hallerde belirli süre hangi hallerde belirsiz süre olarak kabul edileceği tartışılmıştır. Asgari ve azami süreli iş sözleşmelerinin süre açısından durumu ele alınmış ve iş sözleşmesinde sürenin sona ermesinin sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term of a labor contract sets the rules to be applied to the contract and consequences of those rules. Due to this effect, the existence of the term and determination of the length of term are important issues in the case of contractual dispute. In this study, fixed-term employment contract is defined, and its conditions for validity and limitations to signing an employment contract of fixed-term are discussed. Within this framework, the conditions that could be accepted as determining the term of contract are examined, referring to specific laws as well. Specifically, employment contracts based on Law on Private Training Institutes and verdict given by the Grand General Assembly of Supreme Court on the Unification of Judgments are analyzed. The methods of determining the term of contract, and the conditions under which the set term would be accepted as fixed-term or indefinite are discussed. The durational status of employment contracts with minimum and maximum term is studied and the consequences of ending the term of an employment contract are investigated.