Lüpen (Lupinus albus L.) katkılı cips üretimi ve son ürünün kalite özelliklerinin belirlenmesi
Production of lupine (Lupinus albus L.) added chips production and determination of quality of final product
- Tez No: 519692
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, lüpen unu katkılı farklı pişirme yöntemleri ve farklı formülasyonlarla cipsler elde edilmiş ve son ürünün duyusal analizi, renk, trans yağ asidi, akrilamid oluşumu, mineral madde içeriği, yağ asidi kompozisyonu, yağ absorbsiyonu, glisemik indeksi, peroksit sayısı ve p-anisidin değerinde meydana gelen değişiklikler belirlenmiştir. Lüpen 40oC'de 10 saat kurutulmuş, kabuklu ve kabuksuz olmak üzere iki farklı şekilde öğütülmüştür. Mısır unu ve tam buğday ununa, lüpen unundan farklı oranlarda (%25-60) ilave edilerek, tuz, kekik, kırmızıbiber gibi çeşitli baharatlarla çeşnilendirilerek lüpen katkılı cips üretilmiştir. Cipslere 180oC'de fırında (15 dakika) ve fritözde (1 dakika) olmak üzere iki farklı pişirme yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, lupine flour added chips produced with different cooking methods and different formulations were produced and changes in the sensory analysis, colors, trans fatty acids, acrylamide contents, mineral matter contents, fatty acid compositions, fat absorption, glycemic index, peroxide number and p-anisidine values of the final product were researched. Lupin was dried at 40oC for 10 hours, it is milled as hulled and whole grain. By adding different ratios lupine (%25-60) to whole wheat flour and corn flour and seasoned with salt, thyme, red pepper were produced lupine added chips. Two different cooking methods were applied to the chips at 180°C in the bakery (15 minutes) and in the deep fryer (1 minute).