In vivo ve in vitro şartlarda rhizobium aşılamasının lüpen (Lupinus albus L.) bitkisinin fide gelişimine etkilerinin araştırılması
Investigation of efeects of rhizobium on growth of seedling lupin (Lupinus albus L.) at in vivo and in vitro conditions
- Tez No: 633624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YORGANCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Lüpen (Lupinus albus L.) genotiplerinin kontrollü şartlarda Rhizobium bakteri aşılaması sonucu gelişimi gözlemlenmiştir. Araştırmada yerel popülasyon (acı), Lutop (tatlı) ve Lublanc (tatlı) lüpen genotipleri kullanılmış olup denemeler in vivo ve in vitro olmak üzere iki aşamada yürütülmüştür. In vivo şartlarda yürütülen denemelerde deştiğin toprağı, 1/3perlit+1/3torf+1/3kum karışımı ve Azotek nodozite bakteri kültürü kullanılmıştır. Denemeler iki toprak tipinde aşılı, aşısız olmak üzere 3 tekerrürlü olarak toplam 36 saksıda kurulmuştur. In vitro denemeler ise 1/3perlit+1/3torf+1/3kum karışımında lüpen yetiştiriciliği yapılan alanlardan nodülasyon oluşturan bitki köklerinden alınan nodüllerin izolasyonu ile elde edilen bakteri kültürü ile aşılı, aşısız ve 3 tekerrürlü olmak üzere toplam 18 saksıda kurulmuştur. Araştırma sonucunda in vitro denemelerde her iki toprak tipinde de etkin bir nodülasyon elde edilememiştir. In vivo denemelerde ise başarılı bir şekilde nodülasyon oluştuğu gözlemlenmiştir. Nodülsyon oluşturan bitkilerin makro ve mikro element içerikleri ise genellikle kontrol grubuna göre daha yüksek olmuştur. Bu çalışma sonucunda bakteri aşılamasının lüpen bitkisinin gelişimine olumlu katkı yaptığı ve etkili bir nodülasyon için doğru bakteri ırkının seçilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
bacteria vaccination in controlled conditions was observed. The study used local population (bitter), Lutop (sweet) and Lublanc (sweet) lupen genotypes and experiments were conducted in two stages: in vivo and in vitro. In vivo conditions, the soil of the dew, 1/3 perlite + 1/3 peat + 1/3 sand mixture and Azotec nodozite bacterial culture were used. The trials were established in a total of 36 pots with two soil types, 3-wheel-free. In vitro trials were established in a total of 18 pots, including vaccine, unvaccinated and 3 dispersions with the bacterial culture obtained by the insulation of nodules taken from plant roots, which form noduction from the areas of lupen cultivation in the 1/3 perlite +1/3 torf +1/3 sand mixture. As a result of the research, there was no effective nodule in both soil types in in vitro trials. In vivo trials, it was observed that there was a successful noduction. The macro and micro element contents of nodulating plants were generally higher than the control group. As a result of this study, it was concluded that bacterial vaccination contributed positively to the development of the lupin plant and that the right bacterial race should be chosen for an effective noduction.