Boyun bölgesinde uygulanan cerrahi girişimler açısından nervus accessorius'un seyrinin önemi
Importance of the course of the accessory nerve on the neck region for surgical procedures
- Tez No: 519693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKŞİN NİLÜFER YONGUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada, cerrahi girişimler açısından nervus accessorius'un boyun bölgesindeki seyrinin kadavra diseksiyonlarında değerlendirilmesi ile, mevcut ve yeni geliştirilecek cerrahi tekniklere bilimsel yönden katkı sağlanması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Mayıs 2017-Mayıs 2018 tarihlerinde, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Uygulama ve Araştırma Laboratuarı'nda, formaldehit ile fikse edilmiş, yaşları bilinmeyen sekiz erişkin erkek kadavrada bilateral boyun diseksiyonu uygulandı. Referans noktalar işaretlendikten sonra, ölçümler bir dijital kumpas ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, through the evaluation of the accessory nerve with cadaver dissection in the neck region, we aimed to contribute to the scientific and technological improvements of current and newly developed surgical techniques in terms of surgical interventions. Methods: In the Application and Research Laboratory of the Anatomy Department of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, from May 2017 to May 2018, bilateral neck dissections were performed on eight formaldehyde fixed adult male cadavers of unknown age. After marking the reference points, the measurements were taken with a digital caliper.