Distributed Brute-Force attack implementation with GpGpu on sqlcipher
Dağıtık sistemlerde GpGpu kullanarak Brute-Force yoluyla sqlcıpher şifre kırma uygulaması
  1. Tez No: 604650
  2. Yazar: MAHMUT GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde AES 256 bit ile şifrelenmiş ve anahtarı 64000 iterasyonla güvenliği arttırılmış bir SQLCipher dosyasının brute-force yoluyla kırılmasında hangi yöntemlerin kullanılabileceği, bu yöntemlerin birbiriyle kıyaslaması ve sonuçta SQLcipher ile şifrelenmiş bir verinin kabul edilebilir bir sürede kırılıp kırılmayacağı görülmek istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle karmaşık 32 karakter içeren bir şifre ile şifrelenmiş SQLCipher dosyası ve denenmek üzere yüz milyar şifre içeren bir sözlük oluşturulmuştur. Bu sözlük kullanılarak sırasıyla aşağıdaki metodlar denenecek ve brute-force sonuçları elde edilip karşılaştırılacaktır. a. Tek işlemci b. Çoklu işlemci c. Tek GPGPU d. Çoklu GPGPU e. Dağıtık makinalardaki çoklu işlemciler f. Dağıtık makinalardaki çoklu GPGPU'lar Elde edilen sonuçlar harcanan kaynak ve gereken zaman açısından gözlemlenerek pratik kullanımının mümkün olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main topic is discussing SQLCipher brute-force attack in an acceptable resource consuming in an acceptable duration. SQLCipher uses AES256 with an extra 64000 key iteration to make it more secure. For this purpose, at first, a dictionary file including one hundred billion passwords were generated to be used for a brute-force attack. Second, a software was developed to use this dictionary for brute-force in different methods. The software uses different methods to test and get results in order to compare and evaluate. Those methods are: a. Using a single CPU b. Using multi CPUs on the single machine c. Using single GPGPU d. Using multiple GPGPUs on the single machine e. Using all CPUs on all machines on the network as distributed f. Using all GPGPUs on all machines on the network as distributed Third, a graphical user interface developed to monitor and manage software.