Hz. Peygamber'in son üç ayı
The holy Prophet's last there months
- Tez No: 519718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Hz. Peygamber (s.a.v.)'in doğumundan vefatına kadar altmış üç yıllık ömrünün her dönemi, bütün insanlığa örnek olacak sayısız olaylar içerir. Çocukluğu, gençliği ve peygamberliğinin ilk yılları ne kadar önemliyse, vefatına yakın yılları, özellikle son ay ve günleri de bir o kadar önemlidir. Vefatının yaklaşmakta olduğunu hisseden ve belki de bilen bir peygamberin, ömrünün kalan kısmında, peygamberleri olarak ümmetine son uyarı ve nasihatlerini yapması, bir beşer olarak dost ve yakınlarıyla vedalaşıp kendini ölüme hazırlaması beklenen bir sonuçtur. Veda Haccı'nı tamamlayarak Medine'ye dönen Rasulullah, bir taraftan günlük hayatını sürdürürken diğer taraftan da ashabını ayrılığa alıştırmaya çalışmış, devlet işlerini aksatmadan yürütmüş, devletinin geleceğiyle ilgili planlar yapmayı sürdürmüştür. Ömrünün bu son üç ayında, Müslüman olmak için Medine'ye gelen son heyetlerle görüşmüş, daha hayatta iken ortaya çıkan sahte peygamberlerle mücadele stratejileri geliştirip uygulamıştır. Bizans İmparatorluğu üzerine gönderilmek üzere bir ordu hazırlığına girişerek İslam Devleti'nin gücünü bütün dünyaya göstermek istemiştir. Yakınlarıyla, ashabıyla ve hatta şehitlerle dünyalık vedalarını yapan Hz. Peygamber (s.a.v.), hayatının son on üç gününü, yakalandığı vefat hastalığı nedeniyle sıkıntılı bir biçimde geçirmiştir. Buna rağmen yaşanan siyasî, nebevî ve beşerî nitelikli birçok olayla ümmetine örnek olmaya devam etmiş, h. 13 Rebiülevvel 11 / m. 8 Haziran 632 Pazartesi günü vefat etmiştir. Peygamberlerinin vefatıyla kısa bir süreliğine şok yaşayan sahabe, ilk anda yaşadıkları bu şok ve ihtilafları aşarak, Hz. Muhammed (s.a.v.) için yapmaları gereken son görevlerini, O'ndan öğrendikleri şekliyle yerine getirmişler; O'nun emanetine sahip çıkarak kurduğu İslam Devleti'ni güçlendirme çabası içine girmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Every period of his sixty three years of life, from the birth and death on Hazrat Muhammad, contains countless events that will set an example for all mankind. The importance of childhood, youth and the first years of prophethood is so important, especially in the recent months and days of death. It is expected that a prophet who feels and perhaps knows that his death is approaching is to make his final warnings and admonitions to his ummah as prophets in the rest of his life and to prepare himself for death by saying goodbye to friends and relatives as a human being. Hazrat Muhammad, who had returned to Medina after completing the farewell Hajj, continued his daily life form the one side and tried to adapt friends to the other side, carried out the state affairs without interruptian and continued to make plans regarding the future of his state. In the last three months of his life, he met with the last delegations to Medina to become a Muslim, developing and implementing strategies to fight againts the false proophets that emerged while he was alive. Wanted the show the power of the Islamic State to the whole world by embarking on an army preparation to be sent on the Byzantine Empire. Hazrat Muhammad, who made beliefs of religion with his relatives, friends and even martyrs, had suffered the last thirteen days of his life due to his death and death. Despite this, he contunied to be a model for many political and human qualities and died on 8 June 632 Monday. Their friends who had been shocked for a short time with the death of their prophets had fulfilled their final tasks they had to for Hazrat Muhammad by overcoming these shocks and differences that they experienced at first. They have tried to strengthen the Islamic State, which they have established by owning their trust.