Hz. Peygamber dönemi sosyal hizmet anlayışı ve uygulamaları
Social work concept and applications in the period of Prophet Muhammad
  1. Tez No: 581490
  2. Yazar: EMİNE YÜRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanoğlunun toplumsal yaşamı bir hayat biçimi olarak kabul ettiği ilk günden bugüne maddi-manevi yardım ve muhtaçlık kavramları hep varola gelmiştir. Bu kavramlarla alakalı sosyal faaliyetler kimi zaman iktidarlar eliyle, kimi zamanda bireysel çaba ve gayretler şeklinde gerçekleşmiştir. Tezimizde ele aldığımız Hz. Muhammed, bugün itibariyle 1.5 milyarın üstünde bir insan kitlesinin bağlısı olduğu son ve en ekmel din olan İslâm'ın yeryüzündeki birincil temsilcisi ve önderi, ayı zamanda da şahsiyet ve kişilik bazında örneğidir. Peygamber Efendimiz, altmış üç yıllık ömrünün son on yılını Medine'de geçirmiştir. Medine Site Devleti'ni kurduktan sonraki süreçte toplumda mağduriyet içinde bulunan ve pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olan insanlara yönelik birçok faaliyetler gerçekleştirmiştir. Hz. Peygamber, günümüzde sosyal hizmet, manevi sosyal hizmet ve manevi destek kavramlarıyla anlamlandırılmaya çalışılan maddi-manevi her türden desteği o günün şartlarında gerçekleştirmiş, Medine Site Devleti'nde birlikte yaşadığı toplumu örnekliğiyle bu türden yardım faaliyetleri için teşvik etmiştir. Ayrıca kurduğu devletin sahip olduğu bütün maddi imkanları da bir yönetici olarak yardım ve desteğe ihtiyacı olan sınıflara kanalize etmiştir. Tezimizin amacı, Hz. Peygamber döneminde maddi-manevi muhtaçlık içinde bulunan toplumun çeşitli sosyal katmanlarına, Kur'ân-ı Kerîm ve Peygamberimizin örnekliğinde yardım ve destek amaçlı ne türden politikalar gerçekleştirildiğini ortaya koymaktır. Çalışmanın sonucunda ise, Hz. Peygamber'in kurduğu Medine Site Devleti özelinde dünden bugüne gelen, bugünden de yarına devam edecek olan süreçte hem müslümanlara hem de insanlığa sosyal hizmet sahasında örnek bir birey ve devlet yapısı nasıl olmalının, bireysel ve toplumsal bazda sosyal hizmet, yardım ve desteğe ihtiyaç hisseden insanların bu yardımlara ne şekilde ulaşacağının ve konuyla alakalı olarak neler yapılabileceğinin ortaya konulmasına çalışılarak o devir özelinde bir“prototip yapı ve örneklik”ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the first day of human beings chose social life as a way of life, the concepts of financial and spiritual support and neediness have always existed. The activities related to these concepts have been realized sometimes by the authorities, sometimes by individual efforts. Hz. Muhammad has not only been the prime representative and leader of Islam, and also a good sample on the basis of personality. The Prophet spent the last decade of his life in Medina. After the establishment of the Medina State, he has done many activities for people who are in a state of grievance and need positive discrimination. Hz. Prophet realized all kinds of material and spiritual support which is tried to be understood today with the concepts of social service, moral social service and spiritual support under the conditions of that day and encouraged the community he lived within the Medina Site State. In addition, as a leader, he has directed all the financial resources of the state he founded to this purpose. The aim of this thesis is to find out what kind of policies are being carried out for the purpose of help and support in the social layers of the society which are in material and spiritual need the period of Hz. Prophet Muhammad. At the end of the study, it is tried to reveal a prototype in terms of how a sample individual and state structure should be in the social service area for both Muslims and humanity through the Medina Site State sample which was established by Hz. Prophet.