Nasal septum deviasyonu olan hastalarda septoplasti ameliyatı öncesinde ve sonrasında koku fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of odor function before and after septoplasty surgery in patients with nasal septum deviation
  1. Tez No: 519731
  2. Yazar: CEMAL SAKALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ÇAYÖNÜ, PROF. DR. ELVAN EVRİM TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Allergy and Immunology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Nasalseptumdeviasyonu olan hastalarda septoplasti ameliyatı öncesinde ve sonrasında koku fonksiyonunun saptanması. S.B.Ü. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Amaç:Koku alma duyumuz sadece hayat kalitemiz için değil,hayattaki tehlikelerden korunabilmek için de elzem bir duyudur. Biz bu çalışmada burun tıkanıklığına sebebiyet veren sebeplerden nazal septum deviyasyonuna yönelik yapılan septoplasti ameliyatı sonrası hastalarda koku eşik değerlerindeki ve Snot-22 testindeki değişimler ile bu değişimlerin septumdeviyasyonunun tipi ile olan ilişkisini saptamayı amaçladık. Materyal Metod:Çalışmaya yaşları 17 ile 65 arası değişen 49 nazal septumdeviyasyonluhasta dahil edilmiştir. Bunların 17'si bayan, 32'si erkek hastalardı. Hastalarımızın hiçbiri daha önce kafa travması almamış,hayatlarının belli bir döneminde düzenli olarak sigara kulllanmamış, kronik sinüzit geçirmemiş, alerjik riniti olmayan, kronik ilaç kullanımı olmayan, kronik sistemik, metabolik, endokrinolojik ve jinekolojik bir rahatsızlık tanısı almamış hastalardı. Hastalarımızın tümüne Cottle'ın tarfilediği, kapalı teknik, hemitransfiksiyoninsizyonu ile septoplasti operasyonu uygulanmıştır.Hastaların hiçbirine nazal konkalara yönelik bir işlem uygulanmamıştır. Hastaların hiçbirine nazal dorsuma, üst veya alt lateral kartilajlara yönelik herhangi bir işlem uygulanmamıştır . Hastalara ameliyattan 2 gün önce ve ameliyat tarihinden 2 ay sonra SNOT-22 anketi ve N-Butanol Eşik Testi uygulanmıştır. Test ve anketlerin tümü tarafımca uygulanmıştır. N-Butanol Eşik Testi her bir burun deliğine, öteki delik pamukla tıkanarak, ayrı ayrı uygulanmıştır. Testin yapıldığı odanın havadar ve oda sıcaklığında olmasına özen gösterilmiştir.Hastaların nazal septumdeviyasyonları,ameliyat öncesinde, anteriorrinoskopi ve nazal 0 derece nazal endoskopiyapılarak 3 ayrı sınıflandırmaya göre tiplendirilmiştir. Kullandığımız bu sınıflandırmalar Mladina,Vidigal ve Baumann tarafından tanımlanmış sınıflandırmalardır. Araştırma sonucundaki veriler IBM SPSS istatistik programı kullanılarak hesaplandırılmıştır. Bulgular:Çalışmamız sonucunda SNOT-22 testinin değerinin operasyondan sonra
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Detection of odor function before and after septoplasty surgery in patients with nasal septum deviation. S.B.Ü. Ankara Numune Training andResearchHospitalDept. OfOtorinolaryngology, Ankara, Turkey 2018. Objective. We feel the sense of smell not only for our quality of life, but also for protection from danger. In this study, we aimed to determine the relationship between the changes in the odor threshold values and Snot-22 valuesby septal deviation types, before and after septoplasty prosedure, Materialandmethods: Forty-nine patients with nasal septum deviations ranging in age from 17 to 65 years were included in the study. Of these, 17 were female and 32 were male patients. None of our patients had never had a history of head trauma, had not used cigarettes regularly for a certain period of their life, had no chronic sinusitis, had no allergic rhinitis, did not have chronic drug use, did not have a chronic systemic, metabolic, endocrinological, and gynecological disturbance. All of our patients were treated by Cottle, closed technique, hemithransfusion incision and septoplasty operation. None of the patients were treated for nasal conching. None of the patients had undergone any procedure for nasal dorsal, upper or lower lateral cartilages. SNOT-22 questionnaire and N-Butanol Threshold Test were administered 2 days before the operation and 2 months after the operation. All the tests and questionnaires were applied by me. The N-Butanol Threshold Test was applied separately to each nostril and the other hole was clogged with cotton. Care has been taken to ensure that the test room is airy and at room temperature. Patients' nasal septum deviations were typed according to 3 different classifications by preoperative anterior rhinoscopy and nasal 0 degree nasal endoscopy. These classifications we use are classifications as defined by Mladina, Vidigal and Baumann. The results of the study were calculated using the IBM SPSS statistical program. Results: As a result of our study, we found that the value of the SNOT-22 test significantly decreased (improved) by