Mobilya seçiminde etkili olan kalite faktörlerinin AHS ve TOPSIS yöntemleri ile değerlendirilmesi: Trabzon ili örneği
Evaluation of the quality factors which are effective in furniture selection with AHS and TOPSIS methods. Trabzon example
  1. Tez No: 519730
  2. Yazar: ISMAIL A.Y. HERZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde, ürün kalitesi güçlü bir rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu kapsamda, üreticilerin yüksek kaliteli ürünleri elde etmesi ve imalat planlarını ve stratejilerini bu amaç ile örtüşecek şekilde uygulamaları gerekmektedir. Mobilya sektörüne verilen önem hızla artmakta ve bununla birlikte mobilya mağazalarının sunduğu mobilya kalitesinin yükselmesi de buna paralel olarak artış göstermektedir. Bu nedenle, mobilya kalitesinin bileşenlerinin niteliğinin arttırılması çalışmaları gerçekleştirilmeli ve en nihayetinde daha kaliteli mobilya üretimi hedeflenmelidir. Üreticiler, müşterilerin kalite algılarını ve beklentilerini çok iyi anlayarak beklentileri karşılayabilecek ve böylelikle sunulan mobilyanın kalitesini artırılabileceklerdir. Bu çalışmada Trabzon ilinde faaliyet gösteren mobilya mağazaların mobilya kalitesinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda öncelikle mobilya kalitesi boyutlarının ağırlıkları oluşan uzman grubuna uygulanan anketler sonucunda Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi ile ortaya konulmuştur. Daha sonra ise, Trabzon ilinde faaliyet gösteren mobilya mağazalarında bulunan tüketicilere anketler uygulanmış olup, bu anketlerden toplanan veriler bir diğer çok kriterli karar verme tekniği olan TOPSIS yönteminde kullanılmıştır. Son olarak, Trabzon ilinde bulunan mobilya mağazalarının kalite düzeyi TOPSIS yöntemi aracılığıyla sıralanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of the product, which provides a strong competitive advantage, is no longer considered as a backplane. Whenever a company makes a decision to produce high quality products in place of lower quality ones, a robust manufacturing plan and strategy has be put forward. In parallel to the increase in the attention over the furniture sector nowadays, furniture quality provided by furniture stores is becoming increasingly important. Hence, efforts should be made to increase the quality of the components of the furniture quality, and the result should be aimed at creating better quality furniture production. Within the framework of these works, it is necessary to understand customer expectations and quality perceptions very well. In this way expectations can be met and the quality of the offered furniture can be increased. In this study, it is aimed to measure furniture quality of furniture stores operating in Trabzon Province. In this direction, firstly the expert group consisting of the weight of the furniture quality dimensions was determined by the Analytical Hierarchy Process method as a result of the applied questionnaires. Later on, the degree of importance obtained was evaluated by the TOPSIS method, which is a multi-criteria decision-making technique to evaluate the ultimate furniture quality of the stores, as a result of the questionnaires, which were applied to the consumers found in furniture stores operating in the Trabzon Province. The stores were ordered according to the results of the evaluations.