Septoplasti hastalarının yaşam kalitesi ölçeği, akustik rinometri ve rinomanometri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 651812
  2. Yazar: ERDEM MENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GAZİ YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, klinik yakınmalar ve anterior rinoskopik bulgular sonucunda nazal septum deviasyonu (NSD) tanısı almış hastalarda yaşam kalitesinin septoplasti öncesi ve sonrasında değerlendirilmesi, ayrıca akustik rinometri ve rinomanometri yöntemlerinin cerrahi başarının objektif olarak ortaya konulmasındaki yeri ve öneminin gösterilmesi amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma Nisan 2009 – Haziran 2009 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği‟nde, NSD tanısıyla septoplasti operasyonu uygulanan 44 hasta (19‟u kadın, 25‟i erkek, yaş ortalaması 30,3) üzerinde yapıldı. Hastalar operasyon öncesi şikâyetlerini değerlendirmeye yönelik olan Nazal Obstrüksiyon Semptom Değerlendirme (NOSE) Skalası ile değerlendirildi. Hastaların eş zamanlı olarak dekonjesyon öncesi ve sonrası akustik rinometrik ölçümleri ve rinomanometrik verileri kaydedildi. Septal cerrahi yöntemi olarak Cottle septoplastisi uygulanan hastalar, operasyon sonrası 1. ayda NOSE skalası, akustik rinometri ve rinomanometri ile tekrar değerlendirildi ve bulgular preoperatif verilerle karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların operasyon öncesine göre NOSE skoru değerlerinde anlamlı azalma (p0.05). SONUÇ: Kanıta dayalı tıp uygulamalarının giderek önem kazandığı günümüzde, operasyon başarısının objektif değerlendirilmesi amacıyla akustik rinometri ve rinomanometri kullanılabilir yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In this study it was aimed to evaluate quality of life during pre- and post- septoplasty in patients who were diagnosed with nasal septal deviation (NSD) as a result of clinic complaints and anterior rhinoscopic findings and also to demonstrate the place and importance of the acoustic rhinometry and rhinomanometry methods in surgical success. MATERIALS AND METHODS: This study was carried out on 44 patients (19 women, 25 men; mean age 30.3 years) who undergone septoplasty surgery due to NSD in Ear-Nose-Throat Clinic of Izmir Tepecik Training and Research Hospital between April 2009 and June 2009. Patients were evaluated by Nasal Obstruction Symptom Evaluation (NOSE) Scale which is used to assess pre-operation complaints. Their pre and post decongestion acoustic rhinometric measurements and rhinomanometric data were recorded simultaneously. Patients who have undergone Cottle septoplasty as a surgical method were reevaluated through NOSE scale, acoustic rhinometry and rhinomanometry at postoperative one month and the findings obtained were compared with preoperative data. RESULTS: Compared to patients‟ presurgery baseline values a significant decrease in their NOSE scores (p005). CONCLUSION: Today, where evidence-based medical practices gain importance increasingly, acoustic rhinometry and rhinomanometry are methods that can be used in objective evaluation of operation success.