Düşük riskli gebe popülasyonunda uteroservikal açının spontan erken doğum öngörüsünde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
An investigation of the uterocervical angle measurement in predicting preterm birth in a low risk population
  1. Tez No: 519740
  2. Yazar: MERYEM DİLARA YETİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ. Preterm doğum (PTD) yenidoğan sağlığı açısından olumsuz sonuçlar ile ilişkilidir. Bu çalışmada; PTD için risk faktörü olmayan gebelerde uteroservikal açı (UCA) ölçümü yapılarak PTD öngörülmeye çalışılmış ve prematürite sorunları için önlem alınması gereken popülasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. METOD. Çalışmamız prospektif olarak planlanmış olup, Sağlık Bakanlığı Medeniyet üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Haziran - Aralık 2017 tarihleri arasında kontrol amaçlı başvuran, 16-24 hafta arası tekil gebeliği bulunan kadınlar dahil edildi. PTD için bilinen risk faktörü olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Veriler (SPSS) 15 programı ile değerlendirildi. BULGULAR. Bizim çalışmamıza dahil edilen düşük risk grubundaki 39 hastanın 4'ünde (%10) PTD gerçekleşti. UCA için cut off değerinin 86° olduğunu ve UCA ölçümünün PTD öngörüsünde istatistiksel olarak anlamlı olmadığını bulduk (p:0.627, %95 CI 0,30-0,85, NPV %88). UCA'daki 1 birimlik artış ise PTD ihtimalini 0,991 kat arttırıyordu. UCA ve CL karşılaştırılmasında ise CL'nin daha güvenilir bir test olduğunu bulduk (EAA 0,545 vs 0,779). UCA ile CL arasında ise ters (Pearson katsayısı: -0,123) ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan (p:0,457) bir ilişki vardı. SONUÇ. Çalışmamızda UCA ölçümünün PTD öngörüsünde istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. PTD öngörüsünde kullanılan parametreler olan UCA ve CL'nin karşılaştırılmasında ise CL daha güvenilir bir test olarak görünmektedir. PTD öngörüsünde UCA'nın değerlendirilmesi için randomize-kontrollü geniş katılımlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE. Preterm delivery (PTD) is associated with negative outcomes in neonatal health. The aim of this study was to determine the population that had to be prevented for prematurity problems by using uterocervical angle (UCA) measurement in pregnant women without risk factors for PTD. METHODS. This study was planned prospectively and women who had a singleton pregnancy between 16-24 weeks were included in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Göztepe Training and Research Hospital of the Ministry of Health Istanbul Medeniyet University between June and December 2017. Patients with known risk factors for PTD were excluded. The data were evaluated using the Statistical Package for the Social Science (SPSS) 15 program. RESULTS. PTD occurred in 4 (10%) of 39 patients in the low-risk group included in our study. We found that the cut-off value for the UCA was 86 ° and that the UCA measurement was not statistically significant in the prediction of PTD (p: 0.627, 95% CI 0.30-0.85, NPV %88). A 1-unit increase in the UCA increased the probability of PTD by 0.991 times. In the comparison of UCA and CL, we found that CL was a more reliable test (AUC 0,545 vs 0,779). There was an inverse (Pearson coefficient: -0,123) and no statistically significant (p: 0,457) relationship between UCA and CL. CONCLUSİONS. In our study, UCA measurement was not statistically significant in the prediction of PTD. In the comparison of UCA and CL used in the prediction of PTD, CL appears to be a more reliable test. We think there is a need for randomized controlled studies in order to evaluate UCA in PTD prediction.