Gestasyonel diyabetes mellitus riski olan gebelerde egzersiz tutumlarının, egzersizi engelleyen ve kolaylaştıran faktörlerin incelenmesi
Investigation of exercise attitudes and factors that prevent and facilitate exercise in pregnant women at risk of gestational diabetes mellitus
- Tez No: 805008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜRŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) riski yüksek ve düşük olan gebelerde; egzersiz tutumlarının, egzersizi engelleyen ve kolaylaştıran faktörlerin ve fiziksel aktivite düzeyinin incelenmesi ve bu faktörlerin gruplar arasında karşılaştırılması amacıyla planlandı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 183 gebe, GDM riski yüksek (n=86, yaş=31,00±4,00 yıl, gebelik öncesi Vücut Kütle İndeksi (VKİ)=27,97±2,99 kg/m²) ve GDM riski düşük olmak üzere (n=97, yaş=29,00±4,00 yıl, gebelik öncesi VKİ=21,43±1,81 kg/m²) iki gruba ayrıldı. Gebelerin fiziksel ve sosyodemografik özellikleri, kronik hastalıkları, mevcut ve önceki gebeliklerine ilişkin özellikleri, GDM ile ilişkili bilgileri, gebelik öncesindeki ve mevcut gebeliklerindeki fiziksel aktivite seviyesi ve egzersiz alışkanlıkları, transteorik modeldeki değişim aşaması ve Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) sonuçları kaydedildi. Buna ek olarak, psikolojik durumları Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri–durumluk versiyonu ve Algılanan Stres Ölçeği ile değerlendirildi. Egzersiz tutumlarının, egzersizi engelleyen ve kolaylaştıran faktörlerin değerlendirilmesinde önceki araştırmalar referans alınarak hazırlanan sorular kullanıldı. Fiziksel aktivite düzeyi Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi (PPAQ) ve SenseWear Pro3 Armband ile değerlendirildi. Bu çalışmanın sonucunda, gebeler tarafından bildirilen egzersiz tutumlarının dağılım oranları açısından GDM riski yüksek ve düşük gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine and compare exercise attitudes, factors that prevent and facilitate exercise and physical activity levels in pregnant women who are at high and low risk of Gestational Diabetes Mellitus (GDM). A total of 183 pregnant women who met the inclusion criteria were divided into two groups as those at high GDM risk (n=86; age=31,00±4,00 years; pre-pregnancy Body Mass Index (BMI)=27,97±2,99 kg/m²) and at low GDM risk (n=97; age=29,00±4,00 years; pre-pregnancy BMI=21,43±1,81 kg/m²). Physical and socio-demographic characteristics, chronic diseases, characteristics of current and previous pregnancies, information about GDM, physical activity level and exercise habits before and during pregnancy, the stage of change in the transtheoretical model, and Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) results were recorded. In addition, the psychological state was evaluated by the State-Trait Anxiety Inventory–state version and the Perceived Stress Scale. Exercise attitudes and factors that prevent and facilitate exercise were assessed by self-reported questions prepared based on the previous research. The level of physical activity was assesssed with the Pregnancy Physical Activity Questionnaire (PPAQ) and the SenseWear Pro3 Armband. As a result of this study, it was found that there was no significant difference between the high and low GDM risk groups in terms of self-reported exercise attitudes (p>0,05).