Elektif sezaryen öncesi gastrik antrumun ultrasonografikdeğerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of the gastric antrum beforeelective caesarean section
- Tez No: 788310
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş/Amaç: Yatak başı gastrik ultrasonografi perioperatif dönemde obstetrik hasta popülasyonunda mide içeriğinin güvenilir bir şekilde değerlendirilmesine yardımcı olur. Çalışmamızın birincil amacı; elektif sezaryen operasyonu geçirecek olan gebelerde gastrik USG yardımıyla kalitatif ve kantitatif yöntemlerle belirlediğimiz pulmoner aspirasyon riski ile preoperatif açlık süreleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. İkincil amaçlarımız ise hastaların demografik verileriyle kalitatif ve kantitatif değerler arasındaki ilişkiyi saptamaktı. Gereç/Yöntem: Elektif sezaryen operasyonu geçirecek olan, 18 yaşından büyük, ASA II-III, en az 6 saatlik açlığı olan toplam 180 term gebe bilgi verilip sözlü ve yazılı onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Çalışma dışı bırakılan hastalar nedeniyle toplam 170 hasta değerlendirmeye alınabildi. Hastaların demografik verileri (yaş, boy, gebelik öncesi ve mevcut ağırlık, gebelik öncesi ve mevcut VKİ, Δkg, gestasyonal yaş, gravida, parite, ek hastalıklar) kaydedildi. Anestezi yönetiminden bağımsız olarak tüm hastalara yarı oturur supin ve yarı oturur sağ LDP'de gastrik ultrasonografi ile antrum değerlendirildi. Kalitatif değerlendirmede, antrum her iki pozisyonda boş ise Grade 0, sadece sağ LDP'de dolu görünüyorsa Grade 1, her iki pozisyonda sıvı içerik görünüyorsa Grade 2 kabul edildi. Kantitatif değerlendirme, gastrik antral kesit alanı ve volüm hesaplamalarıyla yapıldı. Grade 0 ve GV
Özet (Çeviri)
Aim: Bedside ultrasonography aids in the reliable assessment of gastric contents in the perioperative obstetric patient population. The primary aim of our study is to investigate the relationship between pulmonary aspiration risk and preoperative fasting times in pregnant women who will undergo elective cesarean section. The risk was determined by qualitative and quantitative methods with the help of gastric ultrasonography. Methods: One hundred and eighty women who were term pregnant at the time were scheduled for elective cesarean section and were included in the study. They were woman over 18 years of age, in ASA II-III physical status, and fasting for 6 hours or more. All women were informed about the process and their verbal and written consents were obtained. Due to the excluded patients, only one hundred and seventy patients were evaluated at the end. Demographic data (age, height, pre-pregnancy and current weight, pre-pregnancy and current BMI, Δkg, gestational age, gravida, parity, comorbidities) were recorded. Regardless of the anaesthesia management, the antrum was evaluated by gastric ultrasonography in all patients in the semi-sitting supine and semi-sitting right lateral decubitus (RLD) position. In the qualitative evaluation, the antrum being empty in both positions was defined as Grade 0 antrum. It was classified as Grade 1 only if the fluid content was observed at the RLD position. On the other hand, if fluid content was observed in both supine and RLD positions, the antrum was classified as Grade 2. Quantitative assessment included gastric antral cross-sectional area (CSA) and gastric volume (GV) calculations. Patients with Grade 0 and GV