Pterjiumda konneksin 43 gen ekspresyonunun ve protein düzeyinin analizi
Analysis of connexin 43 gene expression and protein levels in pterygium
  1. Tez No: 519748
  2. Yazar: SAİME SEZER SONDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Pterjium, limbustan korneaya doğru konjonktivanın kanat şeklinde anormal, epitelyal ve fibrovasküler büyümesidir. Aynı zamanda, proliferatif, invaziv ve oldukça vaskülarize bir doku olduğu da söylenebilir. Pterjium, kanser benzeri özelliklere sahiptir. Bu özellikler, hücre proliferasyonu, invazyonu ve rezeksiyon sonrası tekrarlama şekilde sıralanabilir. Hastalığın en yaygın olarak bilinen faktörü ultraviyole radyasyon olmasına rağmen, patogenezi hala açık değildir. Son yıllardaki çalışmalar pterijiumlarda moleküler değişikliklerin tümör hücrelerine benzer bir mekanizmaya sahip olabileceğini desteklemektedir. Konneksinlerin hücre döngüsünün ve apoptozun düzenlenmesinde rol alan proteinlerle direkt etkileşim halinde olduğu ve bu yolla hücre büyümesini düzenleyebildiği yönünde çalışmalar mevcuttur. Konneksinler (CX), hücreler arası bağlantı birimlerinden olan gap junction kanallarının oluşumundan sorumlu olarak işlev görürler. Bu bağlantılar hücreler arasında iyonların ikincil mesajcıların ve küçük sinyal moleküllerinin doğrudan değişiminde, doku homeostazında, büyüme, farklılaşma ve gelişmenin düzenlenmesinde önemli rol oynarlar. Neredeyse her memeli hücre tipinde görülen bu bağlantı bölgelerinin en önemli özelliği hücreler arası iletişimi sağlamalarıdır. Çalışmada, 26 pterjiumlu olgunun gözüne ait pterjium ve normal konjonktiva dokularında Konneksin 43 (CX43) gen ifade düzeyi Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PZR) yöntemi ile CX43 protein miktarı ise Western Blot yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Sonuçlarımıza göre, pterjium ve normal konjonktiva dokularında CX43 gen ifade düzeyi ve protein miktarı bakımından ististiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Pterjiumda, CX43 gen ifadesinin bir risk etmeni olamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pterygium is a wing-shaped abnormal epitelyal and fibrovascular growth of the conjunctiva across the limbus onto the cornea. At the same time, It can be said that, a pterygium is a proliferative, invasive, and highly vascularized tissue pathologically. Pterygium also has cancer like properties. These properties can be listed as follows; cell proliferation, invasion, and recurrence after resection. The pathogenesis of this disease remains unclear, although the most widely recognized originating factor is ultraviolet radiation. Recent studies have suggested that molecular changes in pterygiums may have a mechanism similar to tumor cells. There are studies in which adnexin interacts directly with proteins involved in the regulation of cell cycle and apoptosis, and in this way regulates cell growth. Connexins (CX) function as responsible for the formation of gap junction channels, which are inter-cell junction units. These connections play an important role in the direct exchange of ions between secondary messengers and small signal molecules between cells, in the regulation of growth, differentiation and development in tissue homeostasis. The most important feature of these junctional regions seen in almost every mammalian cell type is the intercellular communication. In our study, In pterygium and normal conjunctival tissues of 26 pterygium cases connexin 43 (CX43) gene expression and CX43 protein level were investigated with Real-Time PCR (RT-PCR) and Western Blotting, respectively. According to our results, there were no statistically significant differences in CX43 gene expression level and protein content between pterygium and normal conjunctiva tissues (p> 0.05). In pterygium, the CX43 gene expression can't a risk factor.