Analysis of WASP gene expression in pterygium
Pterjiumda WASP geninin analizi
  1. Tez No: 674173
  2. Yazar: MAHDI SALAH MOHAMMED AL-ZANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Analiz Pterjiyumda WASP Gen Ekspresyonu, Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, MSc. Tez, Tokat. Pterjiyum, sklera üzerinde uzanan konjonktif dokunun iyi huylu, kontrolsüz büyümesidir, pterjium, inflamatuar, proliferatif ve invaziv oküler yüzey ve kapsamlı matriks yeniden şekillenmesi ile karakterize edilir. WASP geni X kromozomunun kısa (p) kolundadır. Xp11.4 → p11.21, 1823 baz çifti içerir ve bir 502 amino asit proteinini kodlar. WASP geni 12 eksona sahiptir, bu proteinin moleküler ağırlığı yaklaşık 65kD'dir. WASP geni, bir guanozin trifosfataz (GTPaz) bağlanma alanı (GBD), bir pleckstrin homoloji (PH) alanı, bir verprolin ve bir cofilin homoloji alanı, SH3 bağlama motifleri ile prolin açısından zengin bir bölge dahil olmak üzere birkaç benzersiz alan içerir, ve Arp2/3 'ü aktive ederek aktin hücre iskeletinin yeniden düzenlenmesinde rol oynayan Cterminal asidik bölge WASP geninin, sinyal iletiminde ve hücre iskeletinin yeniden düzenlenmesinde kritik roller oynadığı görülmektedir. WASP, aktin yeniden organizasyonu, trombosit üretimi/uzaklaştırılması, hücre-hücre etkileşimi, aktin polimerizasyonu, hücre trafiği ve motilite, immünolojik sinaps oluşumu, fagositoz ve nötrofil üretimi/salımı ile ilgilidir. Bu araştırmanın amacı, WASP geninin pterjium ekspresyon dokusundaki Düzeyini belirlemektir. Gerçek zamanlı PCR ile dokulardan cDNA sentezi ile, Wasp gen ekspresyon düzeyi tespit edildi olabileceği değişimin çalışma sonuçlarımız ile, WASP gen ekspresyon düzeylerinin pterjiyumlu dokularda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi (p < 0,005). qRT-PCR verilerine göre WASP gen ekspresyonu sağlıklı konjonktif dokuya göre pterjiyum dokusudur (1.9100.367 kat değişim, p=0.0001)
Özet (Çeviri)
Analysis WASP Gene Expression in Pterygium. Tokat Gaziosmanpaşa University, Health Sciences Institute, Department of Medical Biology, MSc. Thesis, Tokat. Pterygium is a benign growth of the conjunctive tissue that covers the sclera that is proliferative and causes intrusive ocular surface and wide matrix remodeling. The WASP gene is located on the p arm (short arm) of the X chromosome at locations Xp11.4→ p11.21 and encodes a 502 amino acid sequence. The WASP gene comprises 12 exons, and the protein has a molecular weight of about 65 kD. The WASP gene has multiple distinct domains, including a GTPase, GBD, PH domain, cofilin, and verprolin homology domain, SH3 binding motifs with a proline-rich locus, and the C-terminal acidic region, which plays a role in actin cytoskeleton remodeling by beginning Arp2/3. The WASP gene appears to play a function in signal transduction as well as cytoskeletal remodeling. Actin restructuring, platelet formation/removal, cell-cell contact, actin polymerization, cell trafficking and motility, immunological synapse arrangement, and neutrophil formation/release are all linked to WASP. The goal of this research was to see if the WASP gene was expressed in pterygium.Tissues were removed throughout surgery with the patient's agreement and knowledge. By collecting cDNA from the tissue levels established by real-time PCR, we employ the WASP gene expression technique. WASP gene expression levels were determined to be statistically significant higher in tissues with pterygium compared to the control group (p < 0.005), based on our findings that the increase in WASP gene expression is hypothesized to be linked to the formation and development of pterygium. According to qRT-PCR data, WASP gene expression is pterygium tissue compared to healthy conjunctive tissue (1.9100.367-foldchange, p=0.0001).