Meningomyelosel nedeniyle opere edilen hastalarda lezyon seviyesi, MR bulguları, SEP bulguları ve nörolojik muayene bulgularının incelenmesi
Evaluation of neurological examination, SEP results, MRI results and lesion levels in patients who had been operated for meningomyelocele
  1. Tez No: 519755
  2. Yazar: GÖKHAN CANAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EMEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CANAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Meningomyelosel, nedeniyle yenidoğan döneminde opere edilen hastaların, büyüme gelişme dönemindeki takibi, kalan hayatlarında yaşam kaliteleri ve rehabilitasyonları için çok önemlidir. Çalışmamızda bu hasta grubunun takibinde kullanılan SEP ölçümlerinin MRG bulguları ve klinik ile korelasyonunu vurgulamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza meningomyelosel nedeniyle opere olmuş ve İstanbul Bilim Üniversitesi, Florence Nightingale Hastanesi, Spina Bifida Araştırma ve Tedavi Merkezi'nde takipleri yapılan 36 pediatrik hasta dahil edildi. Tüm hastalara posterior tibial sinir SEP yapıldı ve eş zamanlı olarak hastaların nörolojik muayeneleri değerlendirildi. Sonuçlar ile fonksiyonel lezyon seviyeleri, füzyon defekti seviyeleri ve ambulasyon düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: In terms of life quality and rehabilitation, follow-ups of meningomyelocele patients, who were operated in new-born age, in growth and development period after operation are critical. In our study our aim is to emphasise the correlation of SEP results with MRI results and clinical features of the meningomyelocele patients. METHOD: In our study, we included 36 pediatric patients who had undergone myelomeningocele operation and have been followed-up in Istanbul Bilim University Florence Nightingale Hospital, Spina Bifida Research and Treatment Centre. Posterior tibial nerve SEP was performed on each patient and their neurological examinations were done in the same session. Results were compared with clinical functional lesion levels, levels of fusion defect and ambulation levels.