Pterjiyumda wwox gen ekspresyonunun ve protein seviyesinin analizi
Analysis of wwox gene expression and protein levels in pterygium
  1. Tez No: 519754
  2. Yazar: NİHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
WWOX, yaklaşık 1.1 mb'lık genomik bir bölgeyi kaplayan ve 16q23.3→q24.1'te yerleşik bir tümör baskılayıcı gendir. Bu bölge insanlarda en yaygın ikinci frajil bölge olan FRA16D'yi kapsamaktadır. WWOX geni, 2.2 kb uzunluğunda bir transkriptten ve 414 amino asit'ten oluşan 46 kDa'luk bir protein kodlar. WWOX proteini N-terminalinde iki WW alanından ve C terminalinde ise SDR adlı bir kısa zincirli dehidrojenaz domeininden oluşur. WW alanları, prolin içeren ligandlarla bağlanarak protein-protein etkileşimlerine aracılık etmektedir. WWOX; hücre çoğalması, embriyonik gelişim, metabolizma ve apoptozu düzenleyen birçok sinyal yolağında görev almaktadır. Birçok kanser türünde WWOX'un kaybı veya anormal transkriptlerinin bulunması WWOX'un tümör baskılayıcı aktivitesini göstermektedir. Bu çalışmada, bir tümör analoğu olabileceği düşünülen pterjiyumda WWOX gen ifade ve protein düzeyinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla 27 hastaya ait pterjiyum dokusunda WWOX gen ifade değişimi gerçek zamanlı PZR yöntemi ile, WWOX protein değişimi ise Western Blot yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarımıza göre pterjiyum dokusunda WWOX geni ifade ve protein düzeyinin kontrol dokusuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir oranda azaldığı bulunmuştur (p˂0,05). Bu bilgiler ışığında; bir tümör baskılayıcı gen olan WWOX'un, pterjiyum dokusunda ifade ve protein düzeyinin azalması, pterjiyumun kanser analoğu bir doku olabileceği yönündeki iddiaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
WWOX is a tumor suppressor that covering approximately 1.1 MB genomic region and the 16q23.3 → q24.1. This region includes FRA16D, the second most common fragile region in humans. The WWOX gene encodes a protein of 46 kDa consisting of a 2.2 kb long transcript and 414 amino acids.. The WWOX gene consists of two WW domains at the N-terminal and a short chain dehydrogenase domain at the C-terminal. WW domains mediate protein-protein interactions by binding to proline-containing ligands. WWOX is involved in many signal pathways such as; cell proliferation, embryonic development, metabolism and apoptosis. In many cancers, the loss of WWOX or the presence of abnormal transcripts indicates the tumor suppressor activity of WWOX. In this study, it was aimed to determine WWOX gene expression and protein level in pterygium which may be a tumor analog. For this purpose, the WWOX gene expression change in 27 pterygium tissue was investigated by real-time PCR method, and the change in WWOX protein was investigated using the Western Blot method. According to our results, it was found that the expression and protein levels of WWOX gene in pterygium tissue decreased significantly compared to control tissue (p ˂0.05). This informations indicate that a decrease in expression and protein level in pterygium tissue of WWOX, a tumor suppressor gene, supports claims that pterygium may be a cancer analogue tissue.