Meningomyelosel anomalili yenidoğanların ve annelerinin serumlarında embriyotoksik faktörün deneysel olarak araştırılması
Experimental research of embryotoxic factor in neonates with meningomyelocele and their mothers sera
- Tez No: 80825
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Histoloji-Embriyoloji (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 1998 Ali Altan GÜNAYDIN Danışman Prof. Dr. Refik SOYLU Meningomyelosel Anomalili Yenidoğanların ve Annelerinin Serumlarında Embriyotoksik Faktörün Deneysel Olarak Araştırılması Meningomyeloselin etyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Ça lışmamızda, etyolojiye katkıda bulunmak için embriyotoksik faktör araştırması yapıldı. Yaşları 1 ila 3 gün arasında değişen meningomyelosel'li 6 ye nidoğan ile bunların annelerinden aseptik şartlarda serum alındı. Döllenmiş, embriyo oluşumunun sıfırıncı saatindeki beyaz yu murtalara 20 ju'lik serum ayrı ayrı enjekte edildi. Toplam 114 deney ve 1 1 1 kontrol yumurtaları kullanıldı. Deney serumuna maruz bırakılan tavuk embriyolarında kontrol grubuna kıyasla embriyo ölümü ve büyük anomali sıklığının arttığı gözlendi. Saptanan anomaliler nöral tüp, gastrointestinal sistem anomalileri, göğüs defektleri ile kas iskelet sistemi defekti ve anof talmustur. Ayrıca deney embriyoları arasında genel bir büyüme ya vaşlaması vardı. Bu malformasyonların meningomyelosel'li bebekle rin serumlarında var olan ve anneden plesenta yoluyla geçen emb riyotoksik faktör yada faktörler yüzünden olduğu düşünülmektedir. 43Hamileliğin 2. trimestirinde alfa fetoprotein ile asetilkolinesteraz bakılması ve ultrasonografi yardımıyla meningomyelosel yüksek oranda teşhis edilebilmektedir. Ancak, amniyosentez invaziv bir me tottur ve rutin olarak kullanılması güçtür. Ayrıca, teşhis hamileliğin geç dönemlerinde konulmaktadır. Hamilelikten önce veya hamileliğin erken dönemlerinde anne adayının serumunda embriyotoksik faktör yada faktörlerin teşhis edilmesi meningomyeloselin ortaya çı karılmasında önemli bir gelişme olarak görülmektedir. 44
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Experimental Research of Embryotoxic Factor in Neonates with Meningomyelocele and their Mothers Sera. The etiology of meningomyelocele is not clear. In our work we aimed to help understanding possible mechanisms of this disease. Six meningomyelocele baring, 1-3 days aged neonates and their mothers serum was collected under aseptic conditions. 20/zl serum samples were enjected to fertilized, 0. hour white eggs. Totally 114 experimental and 111 control eggs were used. It was observed that in the experimental group, eggs showed a higher rate of embryo death and anomaly percentage. The observed anomalies were, neural tube defect, gastrointestinal anomalies, chest and musculoskeletal defects and anophtalmus. In the experimental group also a slow development rate was observed. The possible cause of these anomalies is suggest that a possible factor in the serum of meningomyelocele neonates or embryotoxic factor or factors trans ported from the mothers via plasenta. It is possible to diagnose meningomyelocele with alpha fe toprotein and acetylcholinesterase detection during 2.trimestr and with the help of ultrasonography. It is not easy to make am- niosenthesis in a rutin manner, it is an invasive technique. Diagnosis is usually realized at the end period of pregnancy. It is suggested that to diagnose meningomyelocele at early pregnancy periods by a simple serum detection from mothers will help to develope clinic pro cedures. 45