İntratekal kontrast madde ile yapılan MR- miyelografi ve Mr - sisterno grafinin tanıya katkısı
Intrathecal contrast enhanced MR- myelography and MR-cisternography in diagnosis
  1. Tez No: 79441
  2. Yazar: NİL TOKSÖZ ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. TURGUT TALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
52 Vn-OZET: Amaç: Bu çalışmadaki amaç; intratekal gadopentetate dimeglumin (Gd-DTPA) verilerek yapılan MR-miyelografî/sistemografinin klinik kullanımının, hastalarda ilaca toleransın ve ilaca bağlı MR görüntüleme karakteristiklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma; yaş ortalaması 33 olan 8 erkek, 6 bayan 14 hasta ile yapılmıştır. Gebe olan veya konvülsiyon öyküsü olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Bu ondört hastada çalışmanın amacına uygun yirmi radyolojik bulgu bulunmuştur. Oniki hastada BOS aralıkları komşuluğunda kistik, iki hastada solid lezyon, ikisinde hidrosefali, ikisinde meningomiyelosel ve iki hastada siringohidromiyeli bulunmaktaydı. Kontrast öncesi, intratekal gadopentetate dimeglumin (Gd-DTPA) enjeksiyonundan hemen sonra ve 5.5-40. saatler arasında takip Tl ve T2A MR görüntüleri alınmıştır. İlk yirmidört saatte hastalar hospitalize edilerek vital bulguları içerecek şekilde yakın klinik moniterizasyon yapılmış ve hasta taburcu edildikten sonra bir hafta içinde de yan etkiler açısından takip edilmiştir. Bulgular: İntratekal gadolinium enjeksiyonunu takiben hastalardan hiç birisinde önemli davranış değişikliği, nörolojik değişiklik ya da konvülsiyon saptanmamıştır. Oniki hastadan üçünde analjeziklere kısa sürede cevap veren baş ağrısı ve ondört hastadan sadece ikisinde hafif şiddette ve kısa süreli bulantı-kusma görülmüştür. Kranial incelemede; gadolinium sonrası erken görüntülemede, TlAK'lerde BOS sinyali hiperintens, T2AK'lerde ise BOS sinyali kontrast öncesi kesitlere benzer şekilde yine hiperintens olarak izlenmiştir. Spinal incelemede; gadolinium sonrası erken görüntülemede, TlAK'lerde BOS sinyali hiperintens, T2AK'lerde ise BOS sinyali hiporintens olarak izlenmiştir. Kranial ve spinal incelemelerde, intratekal gadolinium sonrası erken ve gecikmiş TlAK'lerde; hem BOS komşuluğundaki lezyonlar hakkında daha detaylı anatomik bilgi elde edilmiş, hem de kistik lezyonlann BOS aralıkları ile ilişkili olup olmadıkları tesbit edilmiştir. T2A kesitler ise; sadece spinal görüntülemede lezyon sınırlarının daha iyi gösterilmesinde yararlı olmakla birlikte, prekontrast incelemeye belirgin bir üstünlük sağlamamıştır. Hidrosefali bulunan iki hastada; lomber bölgeye intratekal gadolinium enjeksiyonu sonrası alınan kranial TlAK'lerde kranial subaraknoid aralıklarda kontrast madde tesbit edilmiş ve kommünike hidrosefali tanısı konmuştur. Bu hastalardan birinde geç Tl A görüntülerde ventriküler reflü tesbit edilmiştir.53 Sonuç: Bu çalışmada; intratekal yolla verilen düşük doz gadopentetate dimeglumin (Gd-DTPA)'nın klinik olarak yararlılığı, güvenilirliği ve MR görüntüleme karakteristikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
54 VIII-İNGILIZCE ÖZET; Purpose: Our purpose was to evaluate the clinical usage, patient tolerance and magnetic resonance imaging characteristics of intrathecal gadopentetate dimeglumine (Gd- DTPA) administration. Materials and Methods: This prospective study included 14 patients, 8 male and 6 female, with mean age of 33 years old, with the lesions adjacent to cerebrospinal fluid spaces (CSF) and/or hydrocephalus. Exclusion criteria are pregnancy and history of seizures. Twelve of fourteen patients had cystic and two of fourteen had solid lesions adjacent to cerebrospinal fluid spaces (CSF), two patients had hydrocephalus, two had meningomiyelocel, and two patients had syringohydromyelia. Initially, routine cranial or spinal MR imaging were obtained by using 1.0 T superconductive MR unit (Signa, Horizon, GE, Milwaukee, Wisconcin, USA). Following the intrathecal administration of 18-45 mmol/L (0.07-0.17 |imol/g brain) gadopentetate dimeglumine (Magnevist, Schering, Berlin, Germany), immediate and delayed MR imaging (ranged from 5.5 to 40 hours) were carried out utilizing the identical MR scans as those performed in the baseline examination. All patients were hospitalized for an close clinical observation, including the vital signs, of 24 hours. Close observation was also performed during a week following the discharged of the patient from the hospital. Results: No gross behavioral change, neurologic alteration or seizure activity was observed following the intrathecal gadolinium injection. Three of twelve patients had mild headache with the quick response of oral analgesics. Two of fourteen patients had mild nausea and vomitting. Normal CSF signal was reversed on both Tl and T2 weighted images following intrathecal gadolinium administration. This effect was not prominent on T2 weighted cranial exams. This could be due to the dilution of the contrast media. On both cranial and spinal examinations; this technique demonstrated excellent anatomic depiction of lesions adjacent to CSF spaces. This technique also provided the information of CSF communication of the cyst. In one of the 14 patients had intraventricular reflux consisted with normal pressure hydrocephalus (NPH). Conclusion: This study shows clinical benefits, safety and MR imaging characteristics of MR-miyelography/cisternography with intrathecal gadopentetate dimeglumine (Gd-DTPA) administration.