Proje karlılığının ve takvim aşımlarının sistem dinamikleri yöntemi ile analizi: Trijenerasyon projesi örneği
Analysis of project profitability and schedule overruns using system dynamics: A case study of trigeneration project
- Tez No: 519776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Birleşik ısı ve güç sistemleri olarak da bilinen kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri, elektrik ısıtma ve soğutma güçlerinin tek bir yakıtla sağlanabildiği sistemlerdir. Sistemde doğalgaz, biyogaz, çöp gazı gibi çeşitli yakıtlar kullanılabilse de doğalgaz ulaşılabilme kolaylığı ve sürekliliği sebebiyle en yaygın olarak kullanılan yakıttır. Biyogaz ve çöp gazı yakıtları ise daha çok ısı kazanımı olmayan sadece ulusal şebekeye elektrik satışının olduğu projelerde tercih edilmektedir. Trijenerasyon sistemleri elektromekanik olarak kompleks yapılar olup disiplinler arası mühendislik çalışması ve saha koordinasyonu gerektirmektedir. Bunların yanında tesislerin kurulum maliyetlerinin de yüksek olması bu tip projelerde efektif proje yönetiminin önemini ortaya çıkarmaktadır. Her projenin başarılı olma kriterleri genel olarak bütçe ve takvim hedeflerinin gerçekleşmesi olarak söylenebilir. Endüstrideki rekabetin sürekli arttığı günümüzde, anahtar teslim olarak taahhüt edilen kompleks yapı projelerinin planlanan bütçe ve takvimlerinde aşım olma ihtimali çok yüksek olduğu önceki yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir. Geleneksel proje yönetim yaklaşımlarında projenin her bileşenin davranışları kendi içinde anlaşıldığında tüm projenin kontrol edilebildiği varsayımı vardır. Fakat proje bileşenleri arasındaki ilişkiler geleneksel yaklaşımlarda belirtilenlere göre daha karmaşıktır. Bu projede sistem dinamikleri yaklaşımı ile örnek bir anahtar teslim trijenerasyon sistemi projelerinde karlılık ve takvim aşımlarına etki eden faktörler belirlenerek bu faktörlerin birbirleri ile arasındaki ilişkiler tanımlanacak ve bir proje modeli oluşturulacaktır. Daha sonra bu simülasyon koşturularak karlılık ve takvim aşımlarına etki eden faktörlerin etkisi analiz edilecektir. Böylece planlanan bütçe ve takvimler ile gerçekleşenler arasındaki farkta iyileştirme olması öngörülmekte ve bu modelin proje yöneticileri için bir karar destek sistemi olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Combined heat and power systems also known as trigeneration and cogeneration system are capable of providing electricity, heating and cooling powers using one fuel simultenaously. Even natural gas, biogas and land fill gas can be used as fuel for these systems, natural gas is the most popular and common fuel in the market due to accessbility and sustainability of natural gas. Biogas and land fill gases are often used for the projects without having heat recovery that means selling energy to grid only. Trigeneration systems are so complex and require interdisciplinary engineering study and site coordination to establish. Addition to these, effective project management is must because of requiring high investment cost which brings high risk inherently. Generally it can be said that, every project would become succesful if budget and schedule targets are achieved. In our days, competition on industry is increasing and it is specified in previous studies that budget and schedule overruns based on planned will be most probably realized for complex construction project with turn-key agreement. It is assumed that in traditinal project management approcahes, whole project can be controlled when each element can be understood itself. But relationship between project components are more complicated than specified in traditional project management approaches,. In this research, the factors that effect budget and schedule overruns of a trigeneration system projects and relationship between these factors will be specified using system dynamics approach. Then a simulation model referring this project will be created. With running the simulation the factors mentioned above will be analyzed. Thus reduction of gap between planned budget and schedule targets and budget and schedule values at completion is foreseen and it is aimed that this model will be used by project managers as a decision support system.