Glokomatöz ve nonglokomatöz gözlerde peripapiller koroid kalınlığı ile retina sinir lifi tabakası kalınlığı, optik disk rim-çukurluk özellikleri ve santral kornea kalınlığı arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
The evaluation of the correlation of peripapillary choroidal thickness with the thickness of retina nerve fiber layer, the features of the optic disc rim-cup and the thickness of the central cornea in glaucomatous and nonglaucomatous eyes.
- Tez No: 519786
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ MURAT AVUNDUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Glokomatöz ve Nonglokomatöz gözlerde peripapiller koroid kalınlığı ile retina sinir lifi tabakası kalınlığı, optik disk rim-çukurluk özellikleri ve santral kornea kalınlığı arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi Dr. Önder Demirtaş Retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve görme alanı (GA) defektleri ile giden glokom progresif optik nöropatidir ve dünyada körlüğün ikinci en sık sebebidir. Glokom prevelansı günden güne artmaktadır. Özellikle glokomun en sık tipi olan primer açık açılı glokomda (PAAG) çoğu hastada glokomun erken dönem tanı yöntemlerinin yetersizliği sebebi ile tanı gecikmesi yaşanmaktadır. Buradan yola çıkarak çalışmamın amacı glokomatöz ve nonglokomatöz gözlerde peripapiller koroid kalınlığı (PPKK) ile RSLT kalınlığı, santral kornea kalınlığı (SKK) ve Heidelberg retinal tomografi(HRT) III ile ölçülen optik disk rim ölçümleri arasındaki korelasyonu değerlendirmek ve PPKK'nın glokom tanısında ve progresyonundaki önemi hakkında fikir edinmektir. Çalışmaya glokom tanılı 51 hastanın 86 gözü, sağlıklı 42 gönüllünün 84 gözü ele alındı. Ayrıca 8 hastanın bir gözünde glokom tanılı diğer gözü sağlıklı olarak hem grup içinde hem de ayrıca ele alındı. Böylece kontrol grubunun içine hasta gruptaki 8 hastanın diğer sağlam olan gözleri de eklenerek kontrol grubundan toplam 92 göz incelenmiş oldu. PPKK ölçümü gelişmiş derinlik görüntüleme optik kohorens tomografi (GDG-OKT) yöntemiyle optik diskin 1mm ve 2mm yakınından ayrı ayrı 4 kardandan da yapıldı. Rim alanı, rim hacmi, lineer çukurluk/disk oranı ve ortalama çukurluk derinliği ölçümleri HRT III ile; RSLT ölçümleri spectralis OKT ile; SKK ölçümleri ise speküler mikroskopi ile yapıldı. Ölçülen değerler hem iki grup arasında karşılaştırıldı, hem de aynı grupta bu değerlerin birbirleri ile korelasyonları incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The evaluation of the correlation of peripapillary chroid thickness with the thickness of retina nerve fiber layer , the features of the optical disk rim-cup and the thickness of the central cornea in glaucomatous and non glaucomatous eyes . Dr. Önder Demirtaş Glaucoma is the second mostly seen reason for blindness . It is a progressive optical neuropathy going with defects of retinal nerve fiber layer (RNFL) and visual space . The prevelance of glaucoma increases day by day in the world . Especially in primary open angle glaucoma (POAG)which is the prevailing type of glaucoma , most patients have no symptoms in the early periods . And this shows us the deficiency of the early term diagnosis methods for glaucoma . The aim of this study is to evaluate the correlation of peripapillary chroid thickness (PPCT) with the RNFL thickness, central cornea thickness (CCT) and the optical disk rim measurements measured through Heidelberg retinal tomography (HRT) III in glaucomatous and non glaucomatous eyes and to have an idea about the importance of PPKK in the diagnosis and the progression of glaucoma . In the study, 86 eyes of 51 patients with the diagnosis of glaucoma and 84 eyes of 42 healthy volunteers were handled . And 8 patients with one eye having the diagnosis of glaucoma and the other one healthy were taken into account both in group and individually . So , a total number of 92 eyes in the control group were observed including the the other healty eyes of the 8 patients in the control group .PPCT mesaurement was carried out using the enhanced depth imaging optical coherence tomography (EDI OKT ) individually from the 4 quadrant by 1 mm and 2 mm of the optical disk . The rim area, the rim volume linear cup/disk ratio and mean cup depth were measured with HRT III and ; RSLT measurements were done with spectralis OCT and CCT measurements were done with specular microscope . The values mesured were both compared between the two groups and and also the correlation of these values with each other within the same group were examined .