TRAMO/SEATS yöntemi ile imalat sanayi üretim endeksinin modellenmesi: Doğrudan ve dolaylı yaklaşımların karşılaştırılması
Modelling of manufacturing index with TRAMO/SEATS method: Comparing of direct and indirect approaches
  1. Tez No: 519809
  2. Yazar: FATMA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN MENTEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Zaman serileri, yıldan yıla tekrarlanan ve yılın bazı dönemlerinde ortaya çıkan periyodik nitelikte mevsimsel hareketler göstermektedirler. Bu mevsimsel hareketler, ekonomik zaman serilerinin özelliklerini gizlemekte ve doğru bir analiz yapılmasını engellemektedir. Bu nedenle ekonomik zaman serileri bu hareketlerden arındırılmaktadır. Zaman serilerinin mevsimsel hareketlerden arındırılması için en uygun modelleme yönteminin seçimi son derece önemlidir. Model bazlı TRAMO/SEATS mevsimsel düzeltme yönteminin kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Bu çalışmada, TRAMO/SEATS yöntemi, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından üretilen İmalat Sanayi Üretim Endeksi ve 24 alt sektörüne uygulanmıştır. Serilerin mevsimsel yapısını ortaya koyan en uygun modeller bu yöteme göre belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra, toplam seriler için mevsimsel düzeltme yaklaşımı olarak kullanılan doğrudan ve dolaylı yaklaşımlar İmalat Sanayi Üretim Endeksine uygulanmıştır ve hangi yaklaşımın daha uygun olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Time series show that seasonal movements repeated from year to year. These seasonal movements conceal the characteristics of the economic time series and prevent to make reliable analysis. For this reason, economic time series are adjusted from these movements. The most appropriate modeling method for removing seasonal movements from time series is quite important. The use of model-based TRAMO / SEATS seasonal adjustment method has been increasing in recent years. In this study, TRAMO / SEATS method has been applied to the Manufacturing Production Index and 24 sub-sectors published by the Turkish Statistical Institute. The optimal models that reveal the seasonal structure of the series have been determined according to this method. Later, direct and indirect approaches used as the seasonal adjustment approach for the aggregated series were applied to the Manufacturing Production Index and It has been investigated which approach is more appropriate.