Mechanical properties of nano-silica particulate jute/glass fiber hybrid composites
Nano-silika parçacıklı jüt/ cam elyaf hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 519810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
The increasing demand for environmental friendly materials and the desire to reduce the cost of traditional fiber lead to the development of natural fiber composites. Natural fibers presented in the composite have some important advantages such as low density, appropriate stiffness. Mechanical properties of natural fibre composites are much lower than those of synthetic fiber composites in an effort to develop a superior, but economical composite, a natural fiber can be combined with a synthetic fiber in the same matrix material so as to take the best advantage of the properties of both the fibers. In this study, tensile, flexural and impact properties of jute, glass and hybrid jute/glass fiber nano-silica particle filled epoxy matrix laminated composites were investigated. Nano-silica content ratios were 1wt %, 2wt% and 3wt % in the epoxy. Hybrid configurations were produced as G8, G1J6G1, J3G2J3, J2G1J2G1J2 and J8. The composite laminates were fabricated by hand lay-up process. The charpy impact tests were conducted according to ISO 179/92 standard, tensile tests were conducted according to ASTM D638-10 standard and flexural tests were conducted according to ASTM D790-10 standard. The results of the tensile, flexural and impact tests showed that 2wt.% ratio of nano-silica content gives the best values for all hybrid and non-hybrid configurations.
Özet (Çeviri)
Çevre dostu malzemeler için artan talep ve geleneksel elyafın maliyetinin azaltılma isteği doğal elyaf kompozitlerinin popülaritesinin artmasına yol açmaktadır. Kompozit malzemelerde kullanılan doğal lifler, düşük yoğunluk, uygun mukavemet gibi bazı önemli avantajlara sahiptir. Doğal elyaf kompozitlerin mekanik özellikleri sentetik elyaf kompozitlerden çok daha düşüktür, ancak üstün ve ekonomik bir kompozit geliştirmek için doğal bir elyaf ile bir sentetik elyaf aynı matriks malzemesinde kombine edilebilir ve böylece her iki lifin en iyi özellikleri birleştirilebilir. Bu çalışmada jüt, cam ve hibrit jüt / cam elyaf nano-silis parçacık dolgulu epoksi matriks lamine kompozitlerin gerilme, eğilme ve çarpma özellikleri incelenmiştir. Nano-silika içeriği oranları epoksi'de %1, %2 ve %3'tür. Hibrit konfigürasyonlar G8, G1J6G1, J3G2J3, J2G1J2G1J2 ve J8 olarak üretildi. Kompozit laminatlar elle yatırma yöntemi üretildi. Charpy darbe testleri ISO 179/92 standardına göre yapıldı, ASTM D638-10 standardına göre çekme testleri yapıldı ve ASTM D790-10 standardına göre bükme testleri yapıldı. Çekme, eğilme ve darbe testlerinin sonuçları, nano-silika içeriğinin %2'lik oranının tüm hibrit ve hibrit olmayan konfigürasyonlar için en iyi değerleri verdiğini göstermiştir.