Frequency selective electromagnetic pollution measurements
Frekans seçici elektromanyetik kirlilik ölçümleri
- Tez No: 519826
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HASAN ASLAN, DR. SOYDAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde hızlı bir şekilde gerçekleşen bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya konan elektrik/elektronik cihazlar ve haberleşme araçları sağladıkları yaşam kolaylıkları nedeniyle hayatımızda çok önemli bir noktada yer almaktadır. Ancak sağladıkları faydaların yanı sıra bazı zararlı yanları da bulunmaktadır. Bu cihazların ve haberleşme araçlarının tamamı yayın yapan birer elektromanyetik kirlilik kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojiye olan bağımlılığımız sonucunda, her geçen gün elektromanyetik kirlilik hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Ülkemizin elektromanyetik kirlilik kavramı ile tanışması yüksek gerilim hatlarıyla birlikte olmuştur. Cep telefonu kullanımının başlamasıyla beraber baz istasyonlarının kurulması elektromanyetik kirliliği çok daha tehlikeli bir seviyeye ulaştırmış ve oluşan bu durum zamanla insanların dikkatini çekmeye başlamıştır. Baz istasyonları, TV vericileri, kablosuz cihazlar gibi aktif antenlerin sayısı arttıkça insanların elektromanyetik maruziyetten ve sağlıklarından giderek daha fazla endişe etmesine sebep olmuştur. Bunun bir sonucu olarak, maruz kalınan elektromanyetik maruziyet seviyesinin ölçülmesi gerekli hale gelmiştir. EM kirliliğinin maruziyet düzeyini ölçmek için kullanılan, geniş bant ve frekans seçici diğer adıyla dar bant olmak üzere iki yaygın ölçüm yöntemi vardır. Bu çalışmada, frekans seçici ölçümleri gerçekleştirebilen ve sonucunda güçleri toplayıp toplam maruz kalma seviyesini hesaplayabilen bir yazılım çözümü geliştirdik. Daha sonra, bir elektromanyetik alan probu ile elde edilen geniş bant ölçüm sonuçları ile bir spektrum analizörü ve bir mini-bikonik anten kullanarak gerçekleştirilen frekans seçici ölçüm yöntemi ile elden edilen sonuçları arasında iyi bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu çalışma, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) kampüsü ve kampüs bünyesindeki Ulusal Metroloji Enstitüsü'nde (UME) gerçekleştirilmiştir. UME, ülkemizde yapılan ölçümleri güvence altına alan ve bu ölçümlerin uluslararası sisteme entegrasyonunu sağlayan bir kurumdur. Tanıtılan çalışmada, frekans seçici elektromanyetik kirlilik ölçüm sistemi ile kirlilik ölçümlerini ulusal bir yazılım ile gerçekleştirmek ve Avrupa seviyesine taşımak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, electrical/electronic devices and communication instruments that are emerged as a result of rapidly progressive scientific and technological developments are a very important point in our lives because of the convenience of life they provide. But besides the benefits they provide that have some harmful effects. All of these devices and communication instruments are exposed as electromagnetic pollution source. Electromagnetic pollution is become a part of our lives as a consequence of our ever increasing dependency of technology. Our country's become acquainted with the concept of electromagnetic pollution was become with the high-voltage transmission line. With the launch of cell phones, the establishment of base stations has begun to attract people's attention to the fact that the pollution of the electromagnetic field is reaching a riskier level. As the number of radiators such as base stations, TV transmitters and wireless devices increases, people are getting more and more concerned about the exposure and their health. As a result, it has become necessary to measure the level of electromagnetic exposure that is being exposed. There are two common methods to measure the exposure level of EM pollution; broadband and frequency selective, alias narrow-band, measurement methods. In this work, we developed a software solution that can perform frequency-selective measurements and finally can collect the powers and calculate the total exposure level. Thereafter, we have been made a good comparison between broadband measurement results obtained with a field probe and frequency-selective ones which are obtained by using a spectrum analyzer and a mini-biconical antenna. This study was performed both at the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK) campus and at the National Metrology Institute (UME) which is located at TÜBİTAK campus. UME is an institution that guarantees the measurements made in our country and provides the integration of these measurements into the international system. In the introduced study, it was aimed to perform the pollution measurements with frequency selective and to move to the European level thanks to national software.