Adrasan ve Olimpos (Antalya) bölgelerinin heyelan duyarlılık haritasının hazırlanması
Preperation of landslide susceptibilty map of Adrasan and Olimpos (Antalya) regions
- Tez No: 519829
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN SÖNMEZ, PROF. DR. MURAT ERCANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Jeolojik, topoğrafik ve iklimsel faktörlere ek olarak, nüfus artışına bağlı olarak gelişen bilinçsiz kentleşme sonucunda oluşan heyelanlar, dünyada birçok ülkede önemli can ve mal kaybına sebep olmaktadır. Literatürde, heyelan zararlarını azaltmak için çok sayıda çalışma bulunmakta ve bu çalışmaların temelini de heyelan envanter haritalamaları oluşturmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Antalya ili, Adrasan ve Olimpos bölgesinde heyelan oluşumunu ve etkisini azaltmak için, frekans oranı ve lojistik regresyon yöntemleri ile karşılaştırmalı heyelan duyarlılık haritalama çalışması yapılarak, yöntemlerin performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; ilk olarak, saha gözlemleri ile heyelan envanter haritası üretilmiş, daha sonra, bölgede heyelan oluşumunu etkilediği düşünülen 11 parametre (eğim, bakı, eğrisellik, litoloji, yollara uzaklık, yapısal unsurlara uzaklık, sediman taşıma kapasite indeksi, akış gücü indeksi, nemlilik indeksi, drenaj ağına uzaklık, yükseklik) dikkate alınarak, CBS ortamında bir veri tabanı oluşturulmuştur. Analiz yöntemleri olarak belirlenen lojistik regresyon ve frekans oranı ile heyelan duyarlılık haritaları üretilmiştir. Her iki yöntem ile üretilen duyarlılık haritalarının performansının değerlendirilmesinde ROC eğrisi çizilerek, eğri altında kalan AUC değerlerine göre FR yöntemi (0.846) ile üretilen duyarlılık haritasının performansı, LR yöntemi (0.827) ile üretilen duyarlılık haritasının performansından biraz daha iyi olduğu hesaplanmıştır. Sonuç olarak, her iki yöntemle de oluşturulan duyarlılık haritalarının, yüksek performansa sahip ve saha gözlemleri ile uyumlu olmasının, gelecekte yapılması planlanan çalışmalar için kullanılabilir nitelikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Landslides occurring as a consequence of conurbation related to increasing population are - in addition to geological, topographical and climatic conditions - causing serious amounts of life and property loss worldwide. There are many studies in literature which are aimed to reduce damage caused by landslides and landslide inventory maps are centerpieces to aforementioned studies. Within this thesis study, main goal is to perform comparative landslide susceptibility mapping using logistic regression and frequency ratio methods to reduce landslide occurrance and damage in Antalya's Adrasan and Olimpos regions, and assessing performance of each method in context of our goal. To accomplish this purpose; first, landslide inventory map is created based on field observations. Later, 11 parameters related to landslide occurrance in region (slope, aspect, curvature, lithology, distance to roads, distance to the faults, sediment transport capacity index, stream power index, wetness index, distance to stream, elevation) are made use of to form a databse in CBT environment. Selected methods namely logistic regression and frequency ratio are used to create landslide susceptibility maps. ROC curve is used to assess performence of susceptibility maps created by both methods; according to AUC value under the curve, the susceptibility map acquired from FR method (0,846) performed slightly better than the susceptibility map acquired from LR method (0,827). As a result, the susceptibility maps acquired from any methods showed high performence and compatibility with the field observations, therefore either one of them is determined to be practicable in future studies.