Hidden failure factors analysis of software projects developed with agile project management by data mining techniques
Çevik proje yönetimi uygulanan yazılım geliştirme projelerinin başarısızlığına etki eden gizli faktörlerin veri madenciliği teknikleri ile analizi
  1. Tez No: 519833
  2. Yazar: SEDA ÖZYAY
  3. Danışmanlar: PROF. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile çevik yazılım geliştirme projelerinin başarısız olma nedenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çevik proje yönetimi, hızlı ve değerli çıktılar üretmeye odaklanan bir proje yönetimi biçimidir ve geleneksel proje yönetimi metodolojilerine bir alternatiftir. Çalışmada, Veri Madenciliğinde kullanılan algoritmalardan biri olan Apriori algoritması kullanılarak başarısızlık nedenlerine ait birliktelik kurallarının çıkarılması sağlanmıştır. Yapılan literatür taraması ve çevik proje yönetimi konusunda deneyimli proje yöneticileri ile görüşmeler sonucunda başarısızlık nedenleri listelenmiş ve organizasyonel, insan, süreç, teknik ve ürün olmak üzere beş ana grup altında toplanmıştır. Bu ana grupları oluşturan alt nedenler belirlenmiş ve bu alt nedenler detay nedenlere bölünmüş olup her detay neden ayrı ayrı analiz edilmiştir. Analize konu veriyi elde etmek için çevik metodolojide tecrübeli özel sektör IT çalışanları üzerinde anket yapılmış, toplanan anket sonuçları istatistik uygulaması olan SPSS ve veri madenciliği uygulaması olan WEKA kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar müşteri ile iletişimin önemli olduğunu göstermektedir. Katılımcılar müşteri katılımının önemine ve müşterinin çevik yazılım geliştirme takımına yakın olması gerektiğine katılmakta ancak müşteri ile her gün senkronizasyon toplantısı yapılması gerektiğine katılmamaktadır. Aynı zamanda teknik dokümanın yalnızca müşterinin ihtiyacı olan bilgileri içermesine de katılmamaktadır. Teknik detayların da dokümanda yer alması gerektiğini düşünüyorlar çünkü eğer takım üyelerinden biri işten ayrılırsa değerli bilginin de işten ayrılan takım üyesi ile birlikte kaybolduğunu düşünmektedirler. Teknik faktörler ile ürün faktörleri ile ilişkili başarısızlık nedenlerine ait diğer birliktelik kurallarından daha fazla birliktelik kuralı elde edilmiştir. Bu da teknik faktörlerle ilişkili başarısızlık nedenlerinin ürün faktörü ile ilişkili başarısızlık nedenleri ile birlikte ele alınmasının, çevik projelerin başarısızlıklarının önüne geçmek için iyi olabileceğini göstermektedir. Bu tez, başarısızlık nedenlerinin hangilerinin birlikte ortadan kaldırılması gerektiği ile ilgili sonuçlar ortaya koyma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the failure factors of agile software development projects. Agile is a form of project management that focuses on producing fast and valuable output and it is an alternative to waterfall software development. In this thesis study, determination of association rules for failure factors on agile is provided by using the Apriori algorithm which is one of the algorithms used in Data Mining. As a result of interview with the project managers who are experienced in agile project management and literature reviews failure factors are grouped into five main groups: organizational, people, process, technical and product. The sub-reasons that make up the groups were identified and these sub-reasons were divided into detail causes and each detail was separately analyzed. A survey has been used to obtain the data. Participants of the survey have experience on agile methodology and are IT staff in private sector. The collected survey results were analyzed using SPSS, a statistics application and WEKA, a data mining application. The results show that communication with the customer is important. Participants agree with agile methodologies value customer involvement and they believe customer should be close to agile team but they do not agree with that daily synchronization meeting with the customer should be set. Also they do not agree with the technical document should include details only the customer needs to know. They think technical details should be noted on analysis document because if there is no technical detail on the document, valuable information goes with team member who leaves work. It could be better technical failure factors should be handled with product failure factors to avoid failure of agile projects. Since association rules for technical and product factors were obtained more than other rules. This thesis has the ability to put forth about which of the failure factors should be eliminated altogether.