Devletin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik enerjisini arz etme yükümlülüğü
Supply electrical energy derived from renewable energy obligation of the administration
  1. Tez No: 519834
  2. Yazar: ALPER KAAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Elektrik enerjisinin hayatımızdaki yeri ve önemi tartışmasızdır. Elektrik enerjisinin arzı, sürekliliği, fiyatı, ulaşılabilirlik açısından önemlidir. Fakat bir diğer önemli husus da elektrik enerjisinin kaynağıdır. Elektrik enerjisinin üretilme biçiminin, yaşam ve çevre hakkı gibi temel insan haklarını ihlal edip etmediği, böyle bir tehlike varsa devletin bu yöndeki yükümlülüğünün niteliğinin saptanması gerekmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde; enerjinin tanımı yapılıp tarih boyunca insan hayatındaki yeri incelenmiş, daha sonra enerji çeşitleri ve kaynakları ortaya konmuş, enerji kaynaklarının çevremize olan etkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde; ülkemizde elektrik enerjisi arz faaliyetinin tarihi ve hukuksal rejimi incelenmiş, elektrik enerjisine ilişkin olarak çeşitli kanunlarımızda yer alan hukuki düzenlemeler ortaya konmuş, elektrik enerjisinin arz faaliyetinin idarenin görevleri kapsamında değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde; dünyanın yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacına işaret edilmiş, bu kapsamda ülkemiz ve Avrupa Birliği'nde izlenen politikalara değinilmiş, en temel haklarımızdan yaşam hakkı ve onunla bağlantılı çevre hakkının tanımı yapılarak yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimiyle ilişkisi ortaya konmuş, sonuç olarak bu haklar kapsamında devletin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik enerjisini arz etme durumunun hukuki niteliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects and importance of electricity in our lives is undisputable. Accesibility of electricty energy depends on its suppy, continuity and price. But another important point is the source of the electricity energy. It is necessary to conduct studies and make investigations in order to determine whether the way of producing electricty energy affects basic human rights and if so what are the obligations of governments on such occasions. In the first part of our study; Definition of energy and its place in human life throughout history has been examined. After that different types and sources of energy were exhibited and the effects of these sources on nature are mentioned. In the second chapter; The history and legal regime of the electricity supply activity in our country is investigated and legal arrengements that are in some of our legislations in relation to electricty energy has been presented in addition to those, evaluation of supply activity has also been made within the scope of managemental duties. Last part of our study refers to need for renewable energy in the world, in this context policies of European Union and our country has been adressed. Our basic human rights -right to live and in conjunction with that our environmental rights- has been defined and their relation with electricty production using renewable energy sources has been revealed. In conclusion, in the light of aforementioned rights, legal nature of the goventments position to demand electricty energy sourced by renawable supplies has been discussed.