Süper absorban hidrojellerin süspansiyon polimerizasyonu ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of superabsorbent hydrogels via suspension polymerization
- Tez No: 519847
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kısmen nötralize edilmiş poli(akrilik asit) (PAA) ve mikroküreler sırasıyla organik dağıtma fazı olarak 1,2-diklorobenzen (DCB) ve dağıtıcı ajan olarak hidrofobik füme silika nano tanecikleri (HFSi-NT) kullanılarak ve ters Pickering süspansiyon polimerizasyonu yöntemiyle hazırlanmıştır. Çapraz bağlayıcı olarak N,N'-metilen bisakrilamid (MBA), başlatıcı olarak potasyum persülfat (KPS) ve sodyum metabisülfit (SMBS) redoks çifti kullanılmıştır. Nötralizasyon dereceleri 8N NaOH çözeltisi kullanılarak ayarlanmıştır ve polimerizasyonlar 34 °C'de başlatılmıştır. Su/yağ fazı oranı bütün polimerizasyon reaksiyonları için 1/7 oranında seçilmiştir. Hazırlanan kuru jel taneciklerin morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve ışık mikroskobu olmak üzere iki mikroskobik yöntem ile analiz edilmiştir. Hazırlanan mikro boyutlu polimer tanecikleri düzgün ve küre şeklinde gözlemlenmiştir. %70 ile %90 arasında değişen nötralizasyon derecesinin (α) hem distile su içindeki hem de tuzlu su çözeltileri içindeki absorbsiyonlar üzerine olan etkisi, yük altındaki absorbsiyonlar (AUL) ve çapraz bağ yoğunluğu sonuçları da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Partially neutralized poly(acrylic acid) microspheres have been prepared by Inverse Pickering Suspension Polymerization (IPSP) using 1,2-dichlorobenzene (DCB) and hydrophobic fumed silica nanoparticles (HFSi-NPs) as organic dispersing media and dispersing agent respectively. As crosslinker N,N'-methylene bisacrylamide (MBA), as initiator potassium persulfate (KPS) and Sodium metabisulfite (SMBS) redox couple were used. Neutralization degrees were adjusted using 8N NaOH solution and polymerizations were initiated at 34 °C. Water/oil phase ratio was set to 1/7 for all polymerizations. Morphology of prepared dry gel beads was examined by two microscopic methods, Scanning electron microscopy (SEM) and optical microscopy. Prepared microsized polymer beads were observed as smooth and spherical in shape. Effect of neutralization degree (α) varied from 70% to 90% on absorptions in both distilled water and saline solutions, absorptions under load (AUL) and crosslink density results were also investigated.