Experimental investigation of machining of nickel based superalloy inconel 625
Nikel esaslı süperalaşım inconel 625 malzemenin talaşlı imalatının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 519858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN İŞBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada nikel bazlı süperalaşım Inconel 625'in delinmesi deneysel olarak incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı Inconel 625 malzemeyi delerken kesme parametrelerinin kesme kuvveti, tork, çapak oluşumu, dairesellik ve takım aşınması üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bir deney düzeneği (8, 10 ve 12 m/dak. kesme hızları; 0,05, 0,075 ve 0,1 mm/dev. ilerleme) Inconel 625 iş parçasını TiAlN kaplamalı karbür matkap ile kuru ortamda delecek şekilde tasarlanmıştır. İlerleme, itme kuvveti ve dairesellik üzerinde baskın parametre olarak bulunmuştur. İlerlemedeki artış itme kuvvetinde önemli bir yükselişe, dairesellikte ise belirgin bir azalmaya sebep olmuştur. Kesme hızı ile itme kuvveti arasında artan ve azalan eğilimli ilişki gözlemlenmiştir. Tork için belirgin bir eğilim görülmemiştir. İşlenen yüzeylerin ortalama pürüzlülük değerlerinde kesme hızının ve ilerlemenin birlikte etkin olduğu gözlemlenmiştir. Ortalama yüzey pürüzlülüğü, kesme hızı ve ilerlemedeki artışla birlikte genelde azalmıştır. Deneylerde düzgün şekilde kapaklı, kapaksız ve taç tipi olmak üzere farklı türde çapak oluşumları gözlemlenmiştir. Deneylerden sonra takımlar incelendiğinde talaş yığılması, çentiklenme, kesme kenarı ve keski kenarı aşınması, plastik deformasyon ve ani kırılmalar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study drilling of nickel-based superalloy Inconel 625 investigated experimentally. The main objective of this research was to examine the effects of cutting parameters on thrust force, torque, chip formation, burr formation, hole circularity and tool wear while drilling Inconel 625. An experimental setup ( 8, 10 and 12 m/min cutting speeds, 0.05, 0.075 and 0.1 mm/rev feed combinations) was designed to drill Inconel 625 with TiAlN coated drill bit in dry condition. Feed was found the dominant parameter on thrust force and circularity. The increase in feed led to a significant increase in thrust force and an obvious decrease in circularity. However, both increasing and decreasing variation were found between thrust force and cutting speed. There was not any obvious trend for torque. Both parameters, cutting speed and feed were found effective on the average surface roughness of the machined holes. The average surface roughness were generally decreased with increasing cutting speed and feed. Different burr formations including uniform burr with cap, without cap and crown type burr formation were observed in experimental investigations. Various types of tool failures including BUE, chipping, flank wear, chisel edge wear, plastic deformation and sudden breakage were observed in experimental investigations.