Necmuddin Ömer b. Muhammed en-Nesefi'nin et-Teysir fi't-Tefsir isimli eserinin edisyon kritiği ve tahlili (Ali İmran suresi)
The Re-evaluation and Critical Edition of the Necmuddin Ömer b. Muhammed en-Nesefi et-Teysir fi-t-Tefsir (Al-i İmran surah)
  1. Tez No: 519865
  2. Yazar: AHMET BALABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 510
Özet
İslâm coğrafyasında Tefsir âlimlerinin yazmış olduğu tefsirlerden günümüze ulaşmış olanların bir bölümü okuyucuların istifadesine sunulmuş, pek çoğu da kütüphanelerde yazma olarak insanlığın hizmetine sunulması için araştırıcılarını beklemektedir. Biz de buna bir katkı sağlamak amacıyla, başta tefsir olmak üzere çeşitli ilim dallarında çok sayıda eser veren, VI. yüzyıl Batı Karahanlı ulemâsından Necmuddin Ebû Hafs Ömer b. Muhammed b. Ahmed b. İsmail en-Nesefi'nin“et-Teysir fi't-Tefsir”adlı eserini tez konusu olarak seçtik. Tezin amacı, Necmuddin Ebû Hafs Ömer b. Muhammed b. Ahmed b. İsmail en-Nesefi'nin hayatı ve ilmî şahsiyeti konusunda bilgi vermek, müellifin genelde islâmi ilimler alanında, özelde, tefsir sahasında kaleme almış olduğu eserlerini tespit ve tanıtımını yapmak, son olarak da müfessirin tefsir metodunu belirleme açısından önemli bir yere sahip olan“et-Teysir fi't-Tefsir”adlı tefsirinden Âl-i İmran sûresi'nin tahkikli ilmî neşrini gerçekleştirmek ve eseri tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
In Islamic Geography, some of the tafsirs written by mufassirs were presented to the readers. Many of them are waiting to researchers for presenting to humanity as composition in libraries. In order to contribute to this, we chose the thesis of the“et-teysir fit tefsir”work of Necmuddin Ebu Hafs Ömer b. Muhammed b. Ahmed b. İsmail en-Nesefi from Western Ulema of Karahan in the sixth century that gives a lot of works in various branches of science, especially Tafsir. The aim of the thesis, to give information about Necmuddin Ebu Hafs Ömer b. Muhammed b. Ahmed b. İsmail en-Nesefi's life and academic life.To examinate and introduce to the works written generally in the field of Islamic science, in tafsir. Finally tafsir entitled“et-teysir fit tefsir”which has an important place in terms of determining the mufassir's method of tafsir. Finally to make a critical edition of the tafsir manuscript named“Tafsir Surah Al-i İmran”which in highly important to specify the tafsir method of the mufassir;and to introduce the product.