Milli mücadele döneminde Anadolu'da İtalyan işgalleri
Italian occupations in Anatolia during the national struggle
  1. Tez No: 519873
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma Milli Mücadele Döneminde Anadolu'da İtalyan İşgalleri gündemi birinci el kaynaklar, tezler ve araştırma inceleme eserleri kullanılarak oluşturulmuştur. Bu amaca ulaşmak için post-pozitivist paradigma altında nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Mevcut dokümanlar arşivler başta olmak üzere ikinci el kaynaklar ile birlikte taranarak elde edilmiştir. Anadolu'da yaşanan işgaller bölge bölge makro planda ele alındıktan sonra, İtalyan işgalinin başlangıcı, işgal edilen bölgeler, işgal süreci, işgal yöntemleri, yerel halkla kurulan ilişkiler, Kuva-yı Milliye'nin faaliyetleri, İtalyan işgalinin sonu, Türk-İtalyan askeri ticareti, Mudanya ve Lozan'da karşılıklı Türk-İtalyan siyaseti ele alınmıştır. İtalyan birlikleri, bir taraftan başlangıçta aldatılmış olmaktan kaynaklı İngiltere'ye karşı kızgınlık ve kırgınlık; diğer taraftan da Yunanistan'ın işgallerine karşı da kızgınlık psikolojisiyle Antalya ve güney sahillerinden işgale başladılar. İtalyanlar Güney'deki işgal alanlarını genişlettikçe, Milli Mücadele'nin liderliğini yürüten Mustafa Kemal ve arkadaşlarının hareketinin meşruiyetini anlamaya doğru bir zihinsel evrim yaşadılar. Sonuçta İkinci İnönü Savaşı'nın ardından işgalden vazgeçmeye karar verdiler. Çekilme aşamasında işgal için getirdikleri silah ve mühimmatı kullanamayıp bir de geri götürme konusundaki yaşanacak zorluk yüzünden, bunları TBMM Hükümeti'nin satın alma isteği üzerine iki sıkıntıdan bir anda kurtulmuş oldular. İşgalci İtalyanların Anadolu'yu işgal eden diğer işgalci ülkelere göre böyle bir tavır sergilemeleri, Rusya'dan sonra İtalya'nın da Anadolu'yu terk etmesini doğurduğu gibi İngiltere'nin ve Fransa'nın Yunanlılarla birlikte yalnız kalmasına sebep oldu. İlave olarak İtalyan işgali sürecinde Batılı müttefikleriyle yürüttüğü siyaset, işgal sırasında ve sonrasında 'esirler' gündemi, deniz ve havada Türk-İtalyan-Yunan üçlüsünün yaşadığı gelişmeler ele alınmıştır. İtalyan işgali gündemi ile ilgili yapılmış araştırmalarda, İtalyan işgali ile birlikte ortaya çıkan diplomasi süreci Türk-İtalyan ilişkileri ağırlıklı olarak siyasi boyutuyla işlenmiş olup, son derece geri planda kalan işgal bölgelerine ve bu çerçevede askeri boyuta ağırlık verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research Italian Occupation During National Resistance in Anatolia first handsources, thesis and researches have been used. To achieve this goal, document analysis technique was used in the qualitative research methods under the post-positivist paradigm. Archives and researches had been scaned to find present documents. After occupations in Anatolia were studied in the region by region during macro plan, beggining of Italian occupation, occupied regions, occupation process, methods of occupation, relations between local population, activities of Kuva-i Milliye, end of Italian occupation, Turkish-Italian military trade, Turkish-Italian political conflict in Mudanya and Lozan had beenstudied. Italians were angry and resentful against the UK because of Greece occupations. Italian troops started an occupation Antalya and south coasts with anger psychology.Italian realised legitimacy of leader of national resistance Mustafa Kemal and his friends when they expanded occupation territory in the south. As a result they decided to stop accupaiton in Anatolia after Battle of Second İnönü. Italians did not want to take back all weapons and ammunation when they were retreating becouse of difficulties also government of TBMM wanted to buy all those weapons and ammunations so Italians solved the those two problems at once. While invader Italy was acting like this unlike other invaders and leaving Anatolia after Russia, made England, France and Greece alone. In addition politics conducted by Italians and their allies during Italian occupaiton, 'prisoners' agenda during and after occupation, sea and air events between Turks-Italians-Greeks had been studied. In the researches on the Italian occupation agenda, the diplomatic process that emerged with the Italian invasion was mainly based on the political dimension of the Turkish-Italian relations, occupation areas where did not cared much and military dimension had been focused in this case.