Kültürel ve toplumsal iletişim bağlamında aşıklık geleneği ve Aşık Beyhani'nin hayatı
The context of cultural and social communications of bardsmanship and bard Beyhani's life
- Tez No: 519874
- Danışmanlar: PROF. MESRUH SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Müzik, Biography, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir toplumun ayakta kalmasının ve gelişmesinin en önemli etkenlerinden bir tanesi geleneklerinin, örf ve adetlerinin, müziğinin, sanatının ve en önemlisi kültürünün, gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Bunu sağlayan en önemli etken de kültürel iletişim araçlarıdır. Bu araçların en önemlilerinden biri de aşıklık geleneğidir. Sözlü veya yazılı olarak sürdürülen aşıklık geleneği sayesinde, toplumu ayakta tutan kültürel bellek, geçmişten günümüze aktarılarak bugünkü yaşadığımız kültürün belirleyicisi olmuştur. Bu kültürün bugünkü yaşadığımız değerlerle harmanlanması da geleceğimizi oluşturmamızı sağlayacaktır. Bu çalışmada kültürel ve toplumsal iletişim bağlamında aşıklık geleneği incelenerek, Aşık Beyhani'nin kültürel ve toplumsal iletişim yoluyla, kültürel bellek aktarımının gerçekleştirilmesine olan katkısı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factor for a society to survive and thrive is the ability to transfer its music, art, customs, folkways, traditions and most importantly culture to next generations. Mass communication tools are the most important factor for achieving this. Another important tool is the culture of bards and bardsmanship (minstrelsy). The cultural memory that keeps the society alive defines the culture that we currently live in through verbal and written bardsmanship (minstrelsy) that is being transferred through generations. By harmonizing this culture with values of today we can create our future. In this work bardsmanship (minstrelsy) is analyzed from a cultural and social perspective and Bard Beyhani's contributions to transferring the cultural memory through cultural and social communication is researched.