Türk sanat müziği solist icrasında ses eğitimi ve telaffuzun önemi
The importance of voice training and pronunciation in soloist performance in classical Turkish art music
- Tez No: 519875
- Danışmanlar: PROF. LEYLA TANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türk Sanat müziği solist icraları için geliştirilen geleneksel meşk sistemi, günümüzde halen geçerliliğini korumaktadır.Bir çok icracı, kendi nesillerinin arkasından gelen yeni icracıları yetiştirirken, kendilerinden önce gelen nesilden öğrendikleri bilgileri, karşılıklı icra yoluyla aktarmaktadır.Bu yöntemin uygulanabilirliği günümüzde halen geçerliliğini korumakla beraber, maalesef Türk Sanat müziği nazari ve uygulama alanlarının her birine sirayet etmiş olan“kolaycılık”yaklaşımından, solist icrası için uygulanan pedogojik yöntemler de nasîbini almıştır. Oysa yakın dönemde yetişmiş olan icracılar incelendiğinde bile görülmektedir ki bir solistin, ses ile ilgili asgari bilgilere sahip olması, bu bilgileri geliştirerek icrasında kullanması çok önemli bir husustur. Bu bağlamda, bu araştırmanın genelindeses eğitimi, nefes ve nefes teknikleri ile beraber diksiyon, telaffuz ve bu konular doğrultusunda Türk Sanat müziği solistinin eser icrası öncesi hazırlık aşamaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The traditional meşk system, developed for Turkish art music soloists, still maintains its validity today.While many performers train new performers who are coming from behind, they used the information they learned from their previous generations through mutual performance.While the applicability of this method still remains valid today, unfortunately“easiness”, which has spread to each of the theoretical and practical fields of the Turkish art music affected the pedagogical methods applied to the soloist. However, even when the performers who are trained in the near future are examined, it is seen that a soloist has the minimum knowledge about the sound and it is very important to develop this information and use it in the performance. In this context, throughout this research, voice training, breathing and breathing techniques as well as diction and pronunciation are explained and in the light of these, preparations of the Turkish art music soloist before performance are explained.