5. ve 6. sınıf öğrencilerinin sahip olduğu değerler, algıladıkları aile ilişkileri ve empati düzeyi arasındaki yordayıcı ilişkiler
The research is to reveal the predictive relationships between the values possessed which the students among the fifth and sixth grades, perceived family relations and empathy levels
- Tez No: 519893
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı, beşinci ve altıncı sınıfa devam eden öğrencilerin sahip oldukları değerler, algılanan aile içi ilişkiler ve empati düzeyleri arasındaki yordayıcı ilişkileri ortaya koymak. Araştırma, genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2016-2017 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan devlet ve özel okullarda eğitim gören öğrencilerden tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunun 255'i kız 220'si erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada, Dilmaç (1999) tarafından geliştirilen“Ahlaki Olgunluk Ölçeği”(AOÖ), Demirtaş-Zorbaz ve Korkut-Qwen (2013) tarafından geliştirilen“Aile İlişkileri Ölçeği”(AİÖ) ve Kaya ve Siyez (2010) tarafından geliştirilen“KA-Sİ Çocuk ve Ergenlerde Empati Ölçeği”(ÇEEÖ) kullanılmıştır. Araştırma“Yapısal Eşitlik Modeli”ne göre AMOS 19 Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan sonuçlarına göre, insani değerlerin aile içi ilişkiler ve empati düzeyleri arasında doğrudan etkileri ve empati düzeylerinin aile içi ilişkileri arasında doğrudan etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the predictive relationships between the values possessed which the students among the fifth and sixth grades, perceived family relations and empathy levels. The research is done in Accord with relational scanning which is a sub genre of general survey model.The sample of the research was selected by random sampling method from the students in state and private schools in the public of Istanbul in 2016-2017 education year.The research study group consisted of 255 male students and 220 female students.The“Moral Maturity Scale”(MMS) developed by Dilmaç (1999),“Family Relations Scale”(FRS) developed by Demirtaş-Zorbaz and Korkut-Qwen (2013) and the“KA-SI Empathy Scale forChildrenand Adolescent”(ESCA)developed by Kaya and Siyez (2010) used in the research. The research is used by using the AMOS 19 program according to“Structural Equation Model”. According to result of the research, it is seen that the values have direct impacts on family relationships and levels of empathy and that levels of empathy has direct impacts on family relationships.