İçsel pazarlama uygulamalarının hasta güvenliği kültürü üzerine etkisinde iç girişimcilik ve kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü
Regulatory role of internal entrepreneurship and personality in the effects of internal marketing applications on patient safety culture
  1. Tez No: 519914
  2. Yazar: ALİ ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde pazarlama kavramı içerisinde etkinliği giderek artan içsel pazarlama kavramı hakkında tanımlayıcı bilgiler verilmektedir. İçsel pazarlama sunulan mal veya hizmetin kalitesini artırarak, müşteri beğenisi oluşturmaya ve böylece işletmelerin etkili dışsal pazarlama yapmasına yardımcı olmak amacı ile çalışanları kuruma çekme, aidiyet oluşturarak elde tutma ve çalışan performansını artırmayı hedefleyen bir pazarlama anlayışıdır. İçsel pazarlama kavramı, çalışan tatminini artırarak pazara sunulan mal ve hizmet kalitesi ile işletme karını yükseltmeyi amaçlamaktadır. İşletmelerin pazarlama başarısı üzerinde en önemli unsurlar arasında yer alan içsel pazarlama kavramını oluşturan alt boyutlar derinlemesine incelenmiştir. Yapılan literatür taraması ile bugüne kadar oluşturulan içsel pazarlama modelleri araştırılmıştır. Bu bölümde ayrıca ele alınan kavramın kalite ile arasındaki güçlü ilişkiye ve kurum kültürüne yer verilmiştir. İçsel pazarlama, ülkemizde hala daha önemi kavranamamış olan bir konudur. Çalışmanın ikinci bölümünde sağlık hizmetlerinde kalite, hasta güvenliği, tıbbı hata ve çeşitleri, hasta güvenliği kültürü vb. konular açıklanmıştır. Sağlık hizmetlerinde kalite içinde önemli bir parametre olan hasta güvenliğinin önemi belirtilmiştir. Hasta güvenliği artırmak için hasta güvenliği kültürünü artırmak gereklidir. Çalışmanın üçüncü bölümünde iç girişimcilik ve kişilik özellikleri hakkında literatür bilgilerine yer verilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümde ise uygulamaya yönelik bilgiler verilmiştir. Araştırma kapsamında hazırlanan anket İstanbul ilinde faaliyetlerde bulunan özel hastanelerden araştırmaya katılmayı kabul eden hastanelerde çalışan 550 kişiye anket dağıtılmış ve 508 kişiden geri dönüş alınmıştır. Anket sonuçları SPSS ve AMOS programları yardımıyla kodlanmış ve analiz edilmiştir. Sonuç olarak; içsel pazarlama uygulamalarının, kişilik özeliklerinin ve iç girişimciliğin hasta güvenliği kültürünü pozitif olarak etkilediği görülmüştür. İçsel pazarlama uygulamalarının hasta güvenliği kültürü üzerine etkisinde iç girişimciliğin düzenleyici etkisi varken, kişilik özeliklerinin düzenleyici etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, descriptive information is given about the concept of internal marketing that is increasing in effectiveness within the concept of marketing. Internal marketing is a marketing concept aimed at enhancing the quality of the goods or services offered, creating customer pleasure and thus helping enterprises to perform effective external marketing, aiming at attracting employees to the organization, holding them by creating belonging and increasing employee performance. Internal marketing concept aims to increase business satisfaction with quality of goods and service offered to the market by increasing employee satisfaction. The sub-dimensions of the internal marketing concept, which are among the most important factors on the marketing success of the enterprises, have been examined in depth. Through the literature review, the internal marketing models created up to now have been investigated. In this chapter, there is also a strong relation between the concept and quality of the concept discussed and institutional culture. Internal marketing is still a matter that has not yet been recognized in our country. In the second part of the study, quality in health services, patient safety, medical errors and variations, culture of patient safety, etc. topics are explained. The importance of patient safety, which is an important parameter in quality of health services, is mentioned. It is necessary to increase the patient safety culture to improve patient safety. In the third part of the study, literature information about internal entrepreneurship and personality traits is included. In the fourth part of the study, information on the application was given. The questionnaire prepared within the scope of the survey was distributed to 550 people working in the hospitals that were accepted to participate in the research from the private hospitals in Istanbul and 508 people were returned. Survey results were coded and analyzed with the help of SPSS and AMOS programs. As a result; internal marketing practices, personality traits and internal entrepreneurship have positively affected patient safety culture. Internal marketing practices have had a regulatory effect on internal entrepreneurship in the influence on the culture of patient safety, resulting in the fact that personality characteristics are not a regulatory influence.