Bijektif esnek cümleler ve karar verme metotları
Bijective soft sets and their decision making methods
  1. Tez No: 519933
  2. Yazar: EMİRHAN TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRMET FULYA AKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde, bu çalışmayla ilgili literatür ve temel bilgiler sunulur. Üçüncü bölümde, bijektif esnek cümle ve işlemleri kapsamlı olarak incelenir. Ayrıca, bu işlemler kullanılarak inşa edilmiş bir bijektif esnek karar sistemi verilir. Dördüncü bölümde, bijektif esnek cümlelerin matris gösterimi olan bijektif esnek matrisler tanımlanır. Bu matrislerin kısıtlanmış Ve çarpımı ve genişletilmiş Ve çarpımı gibi bazı işlemleri türetilir ve daha sonra onların özellikleri ve cebirsel yapıları araştırılır. Ayrıca esnek max-satır fonksiyonu ve bir esnek matrisin yoğunluk ölçüm fonksiyonu tanımlanır. Bu fonksiyonlar yardımıyla bijektif esnek matrisler üzerine temellenmiş bir bijektif esnek karar sistemi oluşturulur. Dilsel cümle kavramı verilir ve daha sonra dilsel-değerli fonksiyon tanımlanır. Son olarak, bu kavramlar kullanılarak çoklu- bijektif dilsel esnek karar sistemi oluşturulur ve onun bir uygulaması verilir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four sections. In first and second sections, the literature and basic information about this work are presented. In third section, the bijective soft set and its operations are extensively reviewed. In addition, it is given a soft decision system created by employing these operations. In fourth section, the bijective soft matrices which are matrix representations of the bijective soft sets are defined. Some operations such as restricted-And product and relaxed-And product of these matrices are derived, and then their related properties and algebraic structures are investigated. Also, it is introduced the soft max-row function and the density measurement function of a soft matrix. With these functions, a soft decision system based on the bijective soft matrices is created. The concept of lingiustic set is given and then the linguistic-valued function is described. Lastly, using these concepts, a multi-bijective linguistic soft decision system is constructed and its application is given.