Çörek otu (Nigella sativa L.) küspesinin sulu çözeltilerden boya gideriminde kullanımının araştırılması
Invesigation of the use of black cumin (Nigella sativa L.) in the removal of dye from aqueous solutions
  1. Tez No: 519947
  2. Yazar: HALİS SEÇME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya'da su kirliliği en önemli sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bu amaçla atıksuların sucul çevreye deşarj edilmeden önce arıtılması gerekmektedir. Adsorpsiyonun sucul ortamda kirleticilerin arıtımı için iyi bir işlem olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada küspe (Nigella sativa L.) kullanılarak sulu çözeltilerden Metilen blue ve Malachite green boyar maddelerinin adsorpsiyonla giderimi araştırılmıştır. Kesikli bir sistemde küspenin (Nigella sativa L.) adsorpsiyonu üzerine pH, başlangıç boyar madde konsantrasyonu ve alıkonma zamanının etkisi çalışılmıştır. Elde edilen veriler Langmuir ve Freundlich İzotermlerine uygulanmıştır. Langmuir İzoterm Modeli hem MB (R2=0,999) hem de Malachite green (R2=0,9996) için en uygun izotermdir. Ayrıca adsorpsiyonun kinetiği de çalışılmıştır. Her iki boyar madde için yalancı ikinci dereceden kinetik modelin en iyi uyum sağladığı görülmüştür. Boya yüklü ve boya yüksüz Nigella sativa L. küspesinin özellikleri SEM ile karakterize edilmiştir. Sonuç olarak Nigella sativa L. küspesi MB and MG'nin adsorpsiyonunda maliyetsiz ve güçlü bir adsorbandır.
Özet (Çeviri)
In the world, water pollution is one of the most important problems for this purpose, it is necessary that waste water must be treatment before discharge to the aqueous environment. It is known that adsorption is the well process for treatment of pollutant in an aqueous environment. In this study, removal of methylene blue (MB) and Malachite green (MG) from aqueous solution using pulp (Nigella sativa L.) was investigated by adsorption. Effects of pH, initial dye concentration and contact time on adsorption of (Nigella sativa L.) pulp were studied in a batch system. The available data were applied to Langmuir and Freundlich isotherms. The Langmuir model is the most suitable isotherm for both MB (R2=0,999) and Malachite green (R2=0,9996). Moreover, kinetic of adsorption were also calculated. The pseudo second-order kinetic model for both dyes seems to be the best fit. Both Nigella sativa L. pulp and the dye loaded Nigella sativa L. pulp characterized by SEM. Therefore Nigella sativa pulp could be no-cost and powerful adsorbent for the adsorption of MB and MG.