İslami finansman yöntemlerinin küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesindeki etkileri
The effects of Islamic financing methods on the development of small and medium-sized enterprises
  1. Tez No: 519949
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'deki faaliyet gösteren işletmelerin büyük bir kısmını Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) oluşturmakta ve dolayısıyla ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip bulunmaktadırlar. KOBİ'lerin büyümesi, hedeflerine ulaşabilmek için ihtiyaç duyduğu finansal kaynakları doğru yerde, doğru zamanda ve uygun koşullarla alabilmesi, ülke düzeyinde yatırımların, üretimin ve istihdamın artmasına neden olacaktır. KOBİ'ler kısa veya uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını çeşitli finansal araçlarla karşılamaktadır. Bu etkilerin nasıl olduğunu belirlemek için literatürde çeşitli araştırmalar olmakla birlikte, KOBİ'lerim gelişmelerinde İslami finansman yöntemlerinin etkilerinin belirlenmesi konusunda yapılan araştırmaların sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle, çalışmanın amacı, Türkiye'deki katılım bankalarının KOBİ'lerin gelişmelerine etkilerini incelemektir. Böylece, bu araştırma, literatürdeki boşluğun doldurulmasına ve bunun sonucunda da İslami finansman yöntemlerinin kullanılması yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren 75 KOBİ'ye anket yöntemi uygulanmış ve veriler SPSS23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, İslami finansman yöntemlerinin, KOBİ'lerin rekabet gücünün artırılması amacıyla yeni ürün ve yöntemler sunmaları, kullandırdıkları fonların etkinliğini sağlamaları, çalışmalarının KOBİ'lere katma değer sağlaması küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimlerinde etkili olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs) constitutes a large portion of businesses operating in Turkey (SMEs), and thus have a significant share in the country's economy. The growth of SMEs and their ability to get the financial resources they need to reach their goals in the right place, at the right time and in the right conditions will lead to increase investments production and employment at the country level. To achieve their goals, SMEs meets short or long term financing needs by using various financial instruments. There are few studies to determine the effects of Islamic financing methods on the development of SME's. Therefore, the purpose of this study is to examine the effects of participation banks working with Islamic financing methods on the development of SMEs. Thereby, this research aims to contribute to filling this gap in the literature and consequently to the dissemination of the use of Islamic financing methods among SMEs. In the study, the survey method was conducted by interviewing 75 SMEs in Istanbul Dudullu Organized Industrial Zone. The data were then were analyzed using the SPSS 23.0 package program. As a result of these analyzes, Islamic financing methods have been found to be effective in the development of small and medium-sized enterprises.