İşletmelerde maliyet odaklı proje yönetim sürecinin etkililiği: Örnek bir proje
Effectiveness of cost-driven project management process in enterprises: A sample project
  1. Tez No: 520018
  2. Yazar: ALİ SOYDAN EZERARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gerek Savunma Sanayi Projeleri ve gerekse diğer projelerde eski yöntemler dediğimiz yöntemler kullanılmaktaydı. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de bunun zararları yaşanmakta ve yapılan projelerde büyük ölçüde“Zaman, Maliyet ve Kapsam”proje kısıtlarına uyulmadığı görülmektedir. Maliyette yapılan yanlışlar büyük Savunma Sanayi firmalarının dahi büyük olumsuzluklar yaşamalarına neden olabilmektedir. Maliyette yapılan yanlışlıklar nedeni ile sadece firmalar değil, çalışanlar ve diğer paydaşlar da olumsuzluklar yaşayabilmektedir. Türkiye'de son yıllarda yapılan değişimler ile eski proje yönetim yöntemlerinden vazgeçilerek bir standart haline gelmiş olan PMI (Project Management Institute) proje yönetim standartları kullanılmaya başlanmıştır. Savunma Sanayinde görev alan firmalar artık CMMI (Capability Maturity Model Integration) sahibi olmaya başlamışlar ve projelerinin bu doğrultuda yönetilmesi gerekliliğini öngörmüşlerdir. Tez çalışmasında, Proje Yönetim Süreçleri ve bu süreçlerde neler yapılması gerektiği ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu kapsamda örnek olarak Sınır Güvenliği Projesinin detaylarından ve PMI süreçlerine göre bir projenin nasıl yönetilmesi gerekliliği ayrıntılı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The old methods were used in both defense and industrial projects as well as in other projects. We have seen the damage of it in our country like as all countries of the World. The Projects carried out in which the Project Time constraints, Costs and Scope of the Project failed to comply. The mistakes made in the costs can lead to great negativities even for big defense industry companies. Not only firms but also employees and other stakeholders can be affected because of cost mistakes. In recent years with the changes made in Turkey, which has become a standard method of dispensing with the old project management, PMI (Project Management Institude) has started to use project management standards. The firms in the defense industry began to have CMMI (Capability Maturity Model Integration) now and they saw the need to manage projects with CMMI knowhow. In thesis study, Project management processes and details of what needs to be done in these processes are explained in detail. Border Security Project that is given as an example, is discussed in details according to the PMI processes.