ST yükselmeli miyokard enfarktüs olan hastalarda farklı P2Y12 inhibitörlerinin koroner akım üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of different P2Y12 inhibitors on coronary flow in patients with st elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 520030
  2. Yazar: ONUR OSMAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET GİRİŞ: ST segment yükselmeli miyokard enfarktüsü son yıllarda insidansı azalan fakat mortalitesi yüksek akut bir klinik sendromdur. Gelişen modern antritrombotik tedavi yöntemleri sayesinde mortalitesinde azalma görülmüştür. Biz, çalışmamızda ST segment elevasyonu olan hastalarda stent implantasyonu sonrasında klopidogrel, prasugrel ve tikagrelorun reperfüzyon parametreleri olan TFC, MBG, ST segment rezolüsyonu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: STEMİ nedeniyle başvuran ve PPKG uygulanacak 120 hasta ardışık olarak çalışmaya alındı. İkili antitrombosit tedavideki P2Y12 inhibitörü seçimine göre 3 grup hasta alımı planlandı. Çalışma başladıktan sonraki PPKG yapılan ve klopidogrel alan ilk 40 hasta grup I, prasugrel alan ilk 40 hasta grup II ve tikagrelor alan ilk 40 hasta grup III olarak kaydedildi. Hastaların PPKG sonrası ST segment rezolüsyonu, angina rezolüsyonu, Thrombolysis in Myocardial Infarction (TIMI) akım derecleri, TIMI Frame count (TFC) ve Miyocardiyal blush grade (MBG) dereceleri hesaplandı. BULGULAR: Hastaların kullanılan reperfüzyon parametrelerine göre başarılı reperfüzyon dereceleri ST rezolüsyonuna göre farklıydı. Doksan altı (%80) hastada angina rezolüsyonuna göre, 86 (%71.7) hastada ST segment rezolüsyonuna göre, 110 (%91.7) hastada TIMI 3 akım derecesine göre ve 93 (%77.5) hastada MBG-sınıf 3 derecesine göre başarılı reperfüzyon sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUND: ST segment elevation myocardial infarction is an acute and mortal clinical syndrome although reduced incidence in recent years. Due to modern antithrombotic treatment methods, a decrease in mortality has been observed. In our study, we aimed to investigate the effects of clopidogrel, prasugrel, and ticagrellor on reperfusion parameters such as TFC, MBG and ST segment resolution after stent implantation in patients with ST segment elevation. METHODS: 120 patients who applied for STEMI and who underwent primer PCI were included in the study. According to the selection of P2Y12 inhibitor treatment 3 groups of patients were planned to receive. Primer PCI was performed to all patients enrolled in the study. After the procedure, the first 40 patients receiving clopidogrel were defined as group I, the first 40 patients receiving ticagrelor group 2, and the first 40 patients receiving prasugrel group III. MBG and TFC grades were calculated by examining coronary angiography of patients. Post-procedural ST segment resolution grades were calculated and compared with each other. RESULTS: According to the reperfusion parameters of the patients, succesful reperfusion grades were different from the ST resolution. Successful reperfusion was achieved according to ST segment resolution in 86 (71.7%) patients, 110 (91.7%) patients according to TIMI 3 current flow rate and 93 (77.5%) patients according to MBG-class 3 patients according to ninety-six (80%) patient angina resolution.