Toplum baskısı altındaki kadının ütopik duruşu
The utopian attitude of the woman under the pressure of society, postgraduate thesis
- Tez No: 520111
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP EMMMUNGİL KARAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada çeşitli toplumlarda kadın imgesinin sanattaki yeri ele alınarak toplumsal cinsiyet kavramının üzerinde durulmuştur. Toplumdaki kadın ve erkek bireylerin toplumda yer bulabilmeleri için kendi kişiliklerini bastırmak ve kendilerine biçilmiş rollere uymak zorunda kalmaları gerekmiştir. Tarihsel süreçte sanatçılar kadın ve erkeğin maruz kaldıkları bu baskılarıkendi üsluplarına göre ifade etmişlerdir. Birçok sanatçı da özellikle kadını, kendisine biçilmiş rollerden kurtararak resmetmişlerdir. Alfonso Maria Mucha,Gustav Klimt ve Egon Schiele gibi sanatçılar tarafından kadın, son derece güçlü, boyun eğmez, erotik, ne yapmak istiyorlarsa yapabilecekleri kadar özgür resmedilmişlerdir. Bu tavır, kendi dönemlerinde oldukça cesur bir tavırdır. Sanatçılar hiçbir şeyden çekinmemiş, kadını ele alış biçimleriyle pek çok ressama öncülük etmişlerdir. Çalışmada, baskı altında yaşayan kadın birey, olması arzulanan kadın haline getirilerek kadının ütopik duruşu çalışılmıştır. Kadın ve kadın bedeninin ele alınışı uygulamalı olarak işlenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was based on the Notion of gender by focusing on the image of 'women' in the art through several societies. Women and men individuals in society had to supress their identities and involve into the roles depicted by the society forthe social approval. Historically, artists expressed the pressure felt by woman and man from their own perspectives. Many artists envisaged the woman free from the social boundaries produced for women. Woman are depicted as extemely strong, indomitable, and erotic personalities who are able to act independently whatever they wish in the pieces of artists such as Alfonso Maria Mucha, Gustav Klimt and Egon Schiele. These great-hearted artists pioneered many of their colleagues by the way they approach the Notion of 'woman'. In this research, the utopic stand pf woman living under pressure was worked by a personal transformation in my own point of view. This study aims to explore how the contemporary artists perceive and handle the concept of gender in seeking for different forms of art. The way the woman and her body handled in the art was practically studied and analyzed