Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) finansal problemlerin çözümünde girişim sermayesi fonlarının önemi ve rolü: Katılım bankacılığına yeni bir model önerisi
The importance and role of venture capital funds in the solution of small and medium-sized enterprises (SME) financial problems: A new model recommendation to participation banking
- Tez No: 520133
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRAN YUMUŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Ülke ekonomimizin omurgasını oluşturan KOBİ'ler, istihdam, katma değer, yatırım ve ekonomik büyümenin en önemli iktisadi aktörleri olarak ekonomik sistemde hayati öneme sahiptir. İktisadi gelişmenin ve istikrarın sağlanması için KOBİ'lerin doğru bir şekilde örgütlenmesi, desteklenmesi ve büyütülmesi hedeflenmektedir. KOBİ'ler hakkında yapılan analiz ve araştırmalarda finansman sorunlarının, gelişimleri önündeki en önemli problem olduğuna işaret edilmektedir. Mali sorunları nedeniyle güçlü ve sağlam yapıya sahip olmayan KOBİ'ler kırılgan mali bünyeleri ile ekonomik kriz ve dar boğaz dönemlerinde kapanma, küçülme ve tasfiye tehlikesine maruz kalmaktadır. KOBİ'lerin finansal sorunların çözümü için geleneksel borçlanma esaslı finansman teknikleri yerine riskin paylaşımını esas alan ve kâr/zarar ortaklığına dayalı girişim sermayesi fon yaklaşımı ne ölçüde çözüm getirebilir? Çalışmamızda bu sorunun cevabı aranarak katılım bankacılığı ile entegre bir finansman modelinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Girişim sermayesi konusunda yapılan literatür taramalarında dünyada yeknesak bir teorik alt yapı olduğu ve uygulamaların önemli oranda benzerlikler taşıdığı görülmüştür. Sistemin ortaklık esası ile çalışmasına bağlı olarak gerek batı gerekse İslam ülkeleri uygulamalarında faiz dışı bir gelir yöntemine bağlı olarak benzer çalışma sistemine sahip olduğu görülmüştür. Fonlama tekniğinin genel kabul görmesi ve iktisadi disiplinlerce uygulanabilir ilkelere sahip olduğu dikkate alındığında girişim sermayesi yaklaşımının evrensel bir finansman tekniği olarak geliştirilebilir ve uygulanabilir bir yaklaşımdır. Modelin reel üretime dayanan ve ekonomiye doğrudan katma değer sağlayan yöntemi ile sosyal refah artırıcı etkisi oldukça yüksektir. Etik ve sosyal prensiplerle uyumlu çalışan girişim sermayesi modeli, ortaklığın kazancı ile değer ve gelir üreten, birlikte kazanç ilkesi ile tüm tarafların riske birlikte maruz kaldığı yaklaşımdır. Güç birliği ve paylaşımın getireceği ortaklık başarısı tüm taraflara fayda ve kazanç sağlayabilme potansiyeline sahiptir. Girişim sermayesi modelinin katılım bankacılığı ilke ve normlarına uyumu analiz edilerek, katılım bankacılığına uyumlu girişim sermayesi yatırım fonlarının geliştirilmesi ve model olarak sunulması amaçlanmıştır. Yöntem olarak fon ihtiyacı olan firmalar, katılım bankaları ve aktif girişim sermayesi şirketleri ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar ile etkin ve özgün bir modelin alt yapısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Mülakat detaylarında ülkemize özgü fırsat ve güçlü yönleri olduğu kadar sistemin işlemesine engel teşkil edecek riskler ve tehditlerin varlığı da görülmüştür. Girişim sermayesi yaklaşımı; KOBİ'lerin ihtiyaç duyduğu orta ve uzun vadeli fonu, sermaye aktarımı ve riske katılım esası ile rahatlıkla sağlayabilecek niteliklere sahiptir. Katılım bankaları kuracakları girişim sermayesi fonları ile faizsiz bankacılık ilkelerine göre tasarruflarını değerlendirmek isteyen fon sahiplerinin birikimlerini doğrudan ihtiyaç sahibi nitelikli KOBİ'lere aktarılabilecektir. Yatırımların finansmanı için sağlanacak uzun vadeli fonlar ile ihtiyaç duyulan yatırım ve büyümenin kaynağını temin edilebilecektir. Ortaklık esası ile çalışan ve katılım bankacılığı işlemlerinin esas odağını oluşturan bir finansman yöntemini aktif hale getirerek, geleneksel finans yöntemleri karşısında sosyal refaha ve ekonomik gelişmişliğe katkı ve doğrudan üretime katılmak suretiyle ülkemizdeki ve yurt dışından sağlanacak fon kaynaklarının reel mal ve hizmetlere dönüşmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
SMEs, which constitute the backbone of our country's economy, have vital importance in the economic system as the most important economic actors of employment, value added, investment and economic growth. It is aimed to organize, support and grow the SMEs in a correct way for economic development and stability. Analysis and research on SMEs indicate that financing problems are the most important threats to their development. SMEs that do not have strong structure due to their financial problems are exposed to the danger of closing down, shrinking and liquidation in the economic crises and bottlenecks with fragile financial structures. How can the solution of SMEs' venture capital fund based on profit / loss partnership based on risk-sharing instead of traditional borrowing-based financing techniques solve the financial problems? In our work, we sought to answer this question and aimed to put an integrated financing model into the Participation Banking. Literature reviews on venture capital show that there is a uniform theoretical infrastructure throughout the world and that applications carry similarities at a significant rate. Depending on whether the system works with the partnership, either western or Islamic countries seem to have a similar working system depending on the method of non-interest income in their practice. Given the general acceptance of the funding technique and the feasibility of economic disciplines, it is possible to develop and implement a venture capital approach as a universal financing technique. The model is based on real production and provides a direct added value to the economy with its social welfare-boosting effect. The model, which works in harmony with ethical and social principles, is the approach where all parties are risky exposed together with the profit principle, producing value and income with the profit of the partnership. The power of partnership and the success of partnership can bring benefits and benefits to all parties. It is aimed to present the participation banking venture capital investment partnership as a model and model based on the compliance of the venture capital model with the principles and norms of participation banking. For this purpose, in-depth interviews were conducted with companies, participation banks and active venture capital investment partnership companies to create an infrastructure that is effective and original. In the interview details, there are also risks and threats to main to the process of the system as well as unique opportunities and strengths to my country. This approach; The medium and long-term fund needed by SMEs has qualities that can easily be provided by capital transfer and risk participation. Participation Banks will be able to transfer to their SMEs the funds of their own owners who want to evaluate their savings according to venture capital funds and interest-free banking principles. Long-term funds to be provided for the financing of partnerships can provide the source of investment and growth needed. It will be possible to transform the sources of funds to be provided from our country and abroad into real goods and services by participating in social refinance and economic development and participating directly in production by activating a funding method that works with the partnership principle and forms the basis of participation banking transactions.