Turistik ürün tercihinde etnosentrizm etkisi: Bebek patlaması, x ve y kuşağındaki tüketiciler üzerine Cetscale ölçeği ile karşılaştırmalı bir analiz
The influence of ethnocentrism on tourist product preference: A comparative analysis of babyboomers, x and y consumers on the Cetscale scale
- Tez No: 520134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada, tüketicilerin etnosentrik eğilim seviyelerinin Cetscale ölçeği ile ölçülmesi ve etnosentrik eğilim seviyelerinin sosyo-demografik özelliklerle (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ) ilişkilendirilerek Bebek Patlaması (1945-1965), X (1965–1977) ve Y (1978–1994) kuşağında yer alan tüketiciler nezdinde karşılaştırmalı olarak analizleri gerçekleştirilmiştir.. Araştırmada tüketicilerin etnosentrik eğilim düzeylerinin ölçülmesinde, Shimp ve Sharma tarafından 1987 yılında geliştirilen, güvenilirliği ve geçerliliği pek çok uluslararası araştırma ile kanıtlanmış bir ölçek olan CETSCALE (Consumer Ethnocentrism Tendency Scale) kullanılmıştır. Ölçekte yer alan ifadeler 5'li likert tipi ölçekten yararlanılarak katılımcılara ulaştırılmıştır. Tüketicilerin sosyo-demografik özelliklerinin ölçülmesinde yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, soruları nominal (sınıflı) ölçek tipinde düzenlenmiştir. Sonuç olarak katılımcıların bulundukları kuşaklara göre etnosentrizm düzeyleri arasında farklılık çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların yaş kuşakları, medeni durumları, cinsiyetleri ve eğitim düzeyleri entnosentrizm düzeylerinde farklılık yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the ethnocentric tendency levels of the consumers were measured by the Cetscale scale and the ethnocentric tendency levels were related to the sociodemographic characteristics (age, sex, marital status, educational status) such as Baby Boom (1945-1965), X (1965-1977) ) have been analyzed comparatively by consumers. CETSCALE (Consumer Ethnocentrism Tendency Scale), a scale developed by Shimp and Sharma in 1987, which has proven to be reliable and validated by many international researches, has been used to measure the ethnocentric tendency levels of consumers in the study. Expressions included in the scale were delivered to the participant using the likert type scale of 5. The socio-demographic characteristics of the consumers were measured in terms of age, gender, marital status, educational status, questions on the nominal (class) scale type. As a result, there was a difference between ethnocentrism levels according to the generations of the participants. In addition, age groups, marital status, sex, and education levels of participants are different in enthonceptibility levels.